Jakie atrakcje turystyczne oferuje Zelandia?

Zelandia jest najważniejszym i najczęściej odwiedzanym regionem Danii. Leżąca na wschodnim wybrzeżu największej duńskiej wyspy stolica państwa, Kopenhaga, choć niewielka, dominuje nad Zelandią i okolicznymi miastami, które nie przypominają wprawdzie starych przedmieść, ale stanowią niejako „sypialnię” stolicy. Dopiero dalej na zachodzie i południu kraju zaznaczają się silne wpływy prowincjonalne.

Grzechem byłoby pojechać do Zelandii i nie zobaczyć Kopenhagi – najbardziej otwartego miasta różnych narodowości, pełnego życia tak dniem, jak i nocą.

Jadąc na północ od Kopenhagi, drogą biegnącą wybrzeżem w stronę Helsingor, mijamy znakomite muzeum sztuki nowoczesnej Louisiana. Helsingor to jedyne miejsce, przez które można dostać się koleją do Szwecji, a jednocześnie tam usytuowana jest imponująca fortyfikacja Kronborg Slot (oprócz niej, warto zwiedzić interesujący Frederiksberg Slot, a w pobliżu Hillerod).

Na zachód od Kopenhagi, na głównej drodze do Fionii, przejeżdża się obok miejscowości Roskilde, prastarej stolicy z oryginalną katedrą, miejscem spoczynku dawnych duńskich monarchów. Roskilde jest pięknie położone nad fiordem, z którego wydobyto pięć łodzi Wikingów, obecnie odrestaurowanych i udostępnionych zwiedzającym w specjalnie do tego celu zbudowanym muzeum.

Na południu od Kopenhagi, na końcu linii kolejki elektrycznej sieci-S, znajduje się Koge. Miasto to, obok dzielnicy przemysłowej, ma bardzo dobrze zachowane średniowieczne centrum, a prócz tego może poszczycić się długą, piaszczystą plażą u brzegów zatoki.

Inne miasta Zelandii są mniejsze, dość rozproszone i dlatego mniej w nich jest turystów niż w Kopenhadze. Ringsted, umiejscowione w samym centrum wyspy, było niegdyś stolicą Danii, co uwieczniają grobowce królewskie z XII i XIII wieku znajdujące się w tamtejszym kościele. Dalej na południu, w pięknej okolicy, leży miasto Naestwed. Jest ono usytuowane na drodze wiodącej do trzech małych wysepek: Lolland, Falster i Mon. Są one tłumnie odwiedzane w lecie, natomiast po sezonie zielona i spokojna wyspa Lolland stanowi dogodne połączenie przez Lengeland do Fionii.
Z Kopenhagi można dostać się promem na wyspę Bornholm. Mieści się na niej kilka małych miejscowości rybackich. Są tam naprawdę wspaniałe plaże, a niezwykła historia tej wyspy zachęca do jej odwiedzenia w drodze do Szwecji, do której jest stamtąd bliżej niż do Danii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.