Alternatywą dla obecnej w niemal wszystkich aptecznych lekach chemii jest fitoterapia, czyli leczenie z zastosowaniem ziół. Jest to jedna z najstarszych gałęzi medycyny konwencjonalnej, w której wykorzystuje się całe rośliny, ich fragmenty lub izolowane substancje biologicznie czynne.
Warto jest sięgać po sprawdzone kuracje ziołowe, gdyż jako naturalne, nie powodują silnych skutków ubocznych (oczywiście są wyjątki od tej reguły, zioła trujące, dlatego należy stosować je z rozwagą).
Wskazówki, jak stosować zioła
Jeżeli zdecydujemy się na stosowanie kuracji ziołowej, musimy pamiętać o kilku sprawach:
1. Leki ziołowe działają powoli, dlatego konieczne jest dłuższe, regularne ich przyjmowanie. Warto od czasu do czasu robić sobie przerwy w ich braniu – np. bierzemy jakieś zioła 3 tygodnie, robimy 1 tydzień przerwy itd.
2. Zioła najlepiej działają w mieszankach, które dobrze jest zmieniać po kilku, kilkunastu tygodniach. Działają wówczas wielokierunkowo, poszczególne ciała czynne zostają odpowiednio wzmocnione.
3. Najlepiej wybór jakiejś mieszanki ziołowej skonsultować z lekarzem znającym się na ziołolecznictwie, zwłaszcza jeżeli pragniemy leczyć poważne dolegliwości.
4. Bardzo ważny jest zdrowy rozsądek i umiar, odpowiednie dawkowanie, a także uważnie obserwowanie swojego organizmu. JEŻELI WYSTĄPIĄ SKUTKI UBOCZNE, NALEŻY NATYCHMIAST PRZERWAĆ STOSOWANIE.
5. Nie powinno się brać preparatów ziołowych w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zaleci coś innego. Nie należy także podawać ziół niemowlętom i małym dzieciom.
6. Warto upewnić się co do pochodzenia danego zioła, unikać kupowania ziół z nieznanych źródeł, niesprawdzonych, podejrzanie zapakowanych. Najlepiej zaopatrywać się w zioła w aptece lub w sklepie zielarskim i medycyny naturalnej. Na opakowaniu powinna być wyszczegółowiona nazwa producenta, naukowa nazwa rośliny, użyte do leku części rośliny, data przydatności oraz adres producenta. Zioła można kupić w postaci kapsułek, płynów, tabletek, olejków i herbat. Pamiętajmy, aby nigdy nie przyjmować wewnętrznie olejków eterycznych, gdyż działają trująco.
7. Zioła można przyjmować w postaci naparu, odwaru, nalewki, sałatki, syropu, soku lub maceraty.
A na glisty najlepiej zjeść 200 świeżo wyłuskanych pestek dyni.