Jak złagodzić ból zęba?

ból zęba

Jak złagodzić ból zęba?

Nikt nie lubi bólu, zwłaszcza silnego, odwracającego naszą uwagę od innych problemów, uniemożliwiającego pracę i utrudniającego funkcjonowanie. Jeżeli jest niewielki, może niepokoić, jednak pozwala w miarę normalnie egzystować i nie wymaga szukania remedium, jeżeli jest silny, sprawa zaczyna przybierać nieco bardziej dramatyczny bieg i konieczne staje się sięgnięcie po środki, które złagodzą dolegliwości.

Jednym z rodzajów bólu, jaki naprawdę skutecznie potrafi utrudnić nam życie, jest ból zęba, którego siłę zrozumie tylko ten, kto go doświadczył. Ból zęba świadczy o tym, że w jego obrębie doszło do zmian, którym koniecznie powinien się przyjrzeć dentysta, jednak wizyta w gabinecie nie zawsze jest możliwa od ręki – czasami trzeba na nią poczekać kilka dni. W jaki sposób radzić sobie do tego czasu? Czy są jakieś skuteczne środki na łagodzenie bólu zęba? Podpowiadamy dzisiaj!

Sposoby na łagodzenie bólu zęba

Pierwszym środkiem, po jaki warto sięgnąć w przypadku bólu zęba, jest lek przeciwbólowy, np. z Ibuprofenem, działającym przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Dobrze działa także aspiryna, którą można rozpuścić na łyżeczce i za pomocą wacika zaaplikować na bolący ząb na kilka-kilkanaście minut.

Nasze babcie w przypadku bólów zęba sięgały m.in. po czosenk i cebulę. Ząbek czosnku czy kawałek cebuli warto rzuć przez kilka minut, aby uśmierzyć ból, a dodatkowo także wzmocnić zęby. Wskazane są także płukanki z naparu tymiankowego lub szałwiowego, wykazujące oprócz odkażającego także działanie wzmacniające.

Uważa się, że pomocna może się także okazać cytryna – należy kawałkiem tego owocu, bogatego w witaminę C, potrzeć ząb, który boli, a ulga powinna przyjść szybko.

Sięgaj także po olejki eteryczne – olejek goździkowy i olejek z drzewa herbacianego mogą stanowić skuteczną pomoc w walce z bólem zęba – nasącz nimi wacik i przykładaj do miejsca, które boli.

Kolejnym domowym środkiem uśmierzającym ból zęba są zimne okłady, które mogą przynieść ulgę zwłaszcza przy ropnych problemach z zębami. Podobnie działają okłady z alkoholu – na wacik nabieramy nieco wódki, brandy itp. i przykładamy do bolącego zęba.

Znaczenie ma także pozycja, w jakiej się znajdujesz w danym momencie. Jeżeli możesz, nie kładź się, wzrasta bowiem wówczas ciśnienie krwi w naczyniach, które zaopatrują zęby, w związku z czym zwiększa się ból. Lepiej jest usiądź – prawdopodobieństwo odczucia ulgi jest większe.

Pamiętaj, że żaden z powyższych sposobów nie zwolni Cię z konieczności wizyty u dentysty. Jeżeli pojawia się ból, nie zwlekaj i jak najszybciej zapisz się na wizytę w gabinecie stomatologicznym!

Oceń

Tagi:

  • jak zlagodzic bol zeba
  • jak złagodzić ból zęba
  • jak zalagodzic bol zeba
  • jak zmniejszyć bol zęba

One Response

  1. Doradca 26 grudnia 2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.