Co powinieneś wiedzieć o mostach i protezach?

proteza

Co powinieneś wiedzieć o mostach i protezach?

Pięknym uśmiechem można cieszyć się przez wiele, wiele lat. Nowoczesne techniki stosowane w protetyce pozwalają uzupełnić wszelkie braki w uzębieniu.

Dzisiaj dowiesz się, w jaki sposób korzystać z nich najefektywniej.

Kiedy most, a kiedy proteza?

W zależności od tego, w jakim stanie jest nasze uzębienie, wybiera się albo mosty, albo protezy. Musi to ocenić lekarz stomatolog. Ogólnie rzecz biorąc, do założenia mostów potrzebne są własne zęby, które otoczą lukę. To one będą stanowiły fundament, dlatego muszą mieć mocną kość, odpowiednią wytrzymałość i zdrowy korzeń. Pomiędzy nimi mocuje się specjalne przęsło, które wypełnia braki. Jeśli jednak kość zębów jest słaba, mamy poważne zmiany w korzeniu lub liczba brakujących zębów jest zbyt duża, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest proteza. Może być zarówno częściowa – jeśli brakuje tylko kilku zębów – albo całkowita, która zastąpi całe, naturalne uzębienie.

Mosty

Do założenia mostów wykorzystuje się zdrowe zęby, które trzeba je niejako „zniszczyć”. Lekarz stomatolog musi je zeszlifować tak, aby można było nałożyć na nie korony protetyczne. Ząb po założeniu takiej koronki wygląda na idealny i co najważniejsze, jest możliwość nałożenia mostu. W przypadku mostów adhezyjnych nie trzeba szlifować zdrowych zębów. Adhezja polega na uzupełnianiu braków pojedynczych zębów, zazwyczaj z przodu. Zabiegowi nie mogą poddać się osoby, które posiadają nieprawidłowy zgryz lub zgrzytają zębami.

Dobrze założony most może służyć przez wiele lat, czasami do końca życia. Średnia żywotność wynosi 15-25 lat. W pewnych sytuacjach może dojść do wypadnięcia mostu lub obluzowaniu. Powodem takiej sytuacji jest zgrzytanie zębami, próchnica lub niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Protezy

Wyróżniamy protezy szkieletowe i osiadające. Pierwsze mają dzięki swojej budowie stabilne oparcie na zębach naturalnych. Równomiernie obciążają wszystkie zęby, są także o wiele wygodniejsze w noszeniu.

Proteza akrylowa czyli osiadająca gorzej się trzyma. Leży na dziąsłach, a to przyczynia się do przeciążenia kości szczęki, co w konsekwencji powoduje ich zanik.

Bardzo ważna jest higiena protezy. W tym celu po każdym posiłku powinno ją się zdjąć i przepłukać pod wodą. Wieczorem wyczyścić ją szczoteczką i pastą – jak normalne zęby. Raz w tygodniu zaleca się je dezynfekcję, za pomocą specjalnych tabletek, które rozpuszcza się w wodzie. Umytą należy przechowywać w pudełku, a nie jak wiele osób robi – w szklance z wodą.

proteza zebowKoszty

Mosty nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ich ostateczna cena zależy od ilości zębów, które most ma uzupełniać i materiału, z którego jest wykonany.

Proteza akrylowa może być wykonana w ramach ubezpieczenia. Bezpłatną protezę można wykonać tylko wtedy, gdy brakuje nam co najmniej pięciu zębów w górnej szczęce i pięciu w dolnej. Można ją wykonać raz na pięć lat.

Naprawa zniszczonej protezy wraz ze zrobieniem wycisków należy nam się raz na dwa lata.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.