Jak wybrać nianię?

Po urlopie macierzyńskim jesteś zmuszona wrócić do pracy lub po prostu musisz wychodzić regularnie z domu, a Twoim dzieckiem nie ma kto się zająć? Nie możesz jednak liczyć na nikogo z rodziny, znajomych, dziadków? W tej sytuacji pozostaje Ci tylko zatrudnienie niani.

Wielu rodziców wzbrania się przed zatrudnianiem obcej osoby do opieki nad swoją pociechą. Ich obawy są w pełni uzasadnione – obcym nigdy nie można do końca ufać, a dziecko nie zawsze dobrze znosi rozłąkę z matką. Jak zatem wybrać nianię idealną, którą pokocha nasz maluch i będzie z nią bezpieczny? Poniżej przedstawiamy kilka zasad, którymi trzeba kierować się przy wyborze niani dla swojego dziecka.

Od czego zacząć poszukiwania niani?

Przede wszystkim nie reaguj na ogłoszenia, które znajdziesz w gazetach, Internecie czy na słupach. Nigdy nie można im do końca wierzyć – lepiej sama/sam napisz ogłoszenie o poszukiwaniu kogoś do pomocy. Osoby, które się do Ciebie zgłoszą muszą przejść bardzo szczegółowy i wnikliwy test… Nigdy nie szczędź czasu na sprawdzenie człowieka, z którym zostawisz swoją pociechę na długie godziny.

Jak formułować ogłoszenie?

W ogłoszeniu zawsze musisz jasno określić swoje wymagania względem kandydatki/kandydata. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niania powinna być na przykład niepaląca. Bardzo ważne jest także, aby osoba zajmująca się Twoim dzieckiem nie mieszkała zbyt daleko i miała w miarę łatwy dojazd do Twojego mieszkania – będzie to miało istotną rolę m.in. w sytuacjach awaryjnych, kiedy nagle będziesz potrzebować opieki nad dzieckiem.

jak-wybrac-nianie

Jak sprawdzić kandydatki na nianię?

Gdy już zgłoszą się pierwsze kandydatki, powinieneś przede wszystkim zapytać, czy zgadzają się one na wszystkie postawione przez Ciebie w ogłoszeniu warunki (oczywiście w granicach rozsądku!).

Zwróć uwagę na zachowanie potencjalnej niani – idealna nie powinna zbyt dużo mówić, ale też być małomówna.

Sprawdź również jej podejście do dzieci – ich pierwszy kontakt będzie dla Ciebie kluczowy.

Niania powinna być też uczciwa – gdy okłamie Cię na przykład w sprawie doświadczenia zawodowego, od razu skreśl ją z listy. Idealna niania powinna być zainteresowana swoją pracą.

Niezwykle ważne jest pierwsze wrażenie – pretendentka powinna być czysta, schludna i skromna. Musicie bardzo precyzyjnie ustalić zakres obowiązków – unikniecie tym samym niedomówień. Najlepiej spiszcie umowę.

Bardzo ważne jest, aby poprosić kandydatkę o pokazanie dowodu osobistego lub innych dokumentów. Jeśli twierdzi ona, że ma doświadczenie – poproś o dowody. Dowiedz się, jak długo ma zamiar pracować u Ciebie i czy jest dyspozycyjna. Jest to bardzo ważny element, gdyż dzieci przyzwyczajają się do osób i trudno im się z nimi rozstać.

Nie szczędź czasu na rozmowę! Dowiedz się, jakie są poglądy kandydatki, co sądzi o wychowaniu dzieci, jak zapatruje się na klapsy. Te wszystkie szczegóły są niezwykle ważne, bo dają obraz osoby. Zapytaj, co zrobi, gdy dziecko będzie płakać bez powodu, jak zareaguje na jego wybryki.

Poinstruuj też dokładnie nianię o tym, co lubi dziecko, jak je karmić, jaki jest rytm jego dnia – na pewno ułatwi jej to pracę, a Tobie da pewność, że osoba, pod której opieką zostawisz dziecko, będzie wiedziała o nim jak najwięcej.

Jeśli masz mało czasu…

…skorzystaj z usług profesjonalnej agencji. Jest to opcja droższa, ale też skuteczna. W takiej agencji wszystkie kandydatki są wcześniej sprawdzane przez kompetentne osoby i posiadają referencje. Kandydatki posiadają tam także aktualne wyniki badań. Poza tym, jeśli niania zachoruje lub nie przypadnie Ci do gustu, agencja zaproponuje natychmiast kogoś nowego.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.