Oklepywanie dziecka jest zabiegiem, którego wiele mam, zwłaszcza młodych i jeszcze niedoświadczonych, nieco się obawia. Na szczęście jednak nie jest to czynność trudna, natomiast bardzo wskazana, zwłaszcza w przypadku noworodków, które cierpią na problemy z infekcjami dróg oddechowych.
Jak prawidłowo oklepywać dziecko, opisujemy poniżej. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem pediatrą, który powinien odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.
Zabieg oklepywania pomaga usunąć zalegającą wydzielinę u dzieci z infekcjami dróg oddechowych i poprawia ukrwienie w płucach, dlatego warto wykonywać je po każdym podaniu dziecku leku przez około 15 minut. Największą wagę ma ono w przypadku noworodków, które mają jeszcze słaby odruch kaszlu i niskie ciśnienie w płucach.
Prawidłowo wykonywane oklepywanie nie sprawia dziecku bólu – wręcz przeciwnie, uspokaja je i koi.
Co istotne – nie wykonujmy oklepywania tuż po karmieniu!
Więcej szczegółów przedstawia poniższy film.
Jak oklepywać noworodka? – porady video
Oklepywanie to zabieg pielęgnacyjny przyspieszający zdrowienie noworodków z infekcją dróg oddechowych. Ułatwia usunięcie zalegającej wydzieliny. Jak oklepywać noworodka, przedstawia poniższy film.
Czasami konieczne jest także oklepywanie dzieci starszych – w wieku od roku do pięciu lat. Dziecko możemy oklepywane w każdej pozycji, także wtedy, kiedy się bawi.
Więcej szczegółów przedstawia poniższy film.
Jak oklepywać dzieci starsze? – porady video
Oklepywanie u dzieci starszych jest zabiegiem poprawiającym działanie leków mukolitycznych i powinno być wykonywane 15 minut po każdym przyjęciu leku. Jak oklepywać dziecko starsze, przedstawia poniższy film.