Jak osadzić parapet?

Osadzenie parapetu wewnętrznego najlepiej jest zlecić firmie, która zajmuje się montażem okien. Montaż parapetu drewnianego można również zlecić stolarzowi albo parkieciarzowi. Parapety można montować przed zakończeniem robót tynkarskich, a także po ich zakończeniu.

Jakie są główne  montażu parapetów:

Przestrzeń pomiędzy ościeżnicą okna a ścianą poniżej trzeba uszczelnić poliuretanową pianką montażową. Nie można zastępować pianki zaprawą, ponieważ w takiej sytuacji wypełnienie to stanie się mostkiem termicznym wychładzającym parapet.

Krawędź parapetu musi być wsunięta pod ościeżnicę okna na głębokość minimum 1 cm. Raczej złym pomysłem jest osadzenie parapetu na styk z ościeżnicą. W takim wypadku styk trzeba wypełnić masą uszczelniającą.

Warto jest zaklinować parapet w otworach głębokości 3–5 cm wyciętych w ścianach, jeżeli jednak opiera się na szerszym pasie muru, nie jest to wymagane i w takiej sytuacji można przymocować go klejem.

Najlepiej, kiedy odległość pomiędzy parapetem i grzejnikiem to około 10–20 cm – parapet musi być na tyle wysunięty, żeby całkiem zasłaniał grzejnik. Jeżeli odległość jest mniejsza, parapet nie powinien przysłaniać grzejnika.

parapet-jak-go-osadzic

Jak osadzić parapet – wideo porady

Sprawdź zasady montażu parapetów

4/5 - (4 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.