Jak murować ściany?

Murowanie ścian jest jednym z etapów budowy, do których warto szczególnie się przyłożyć, gdyż od jakości ich wykonania w znacznym stopniu będzie zależała trwałość, stabilność i bezpieczeństwo budynku. W Polsce ciągle jeszcze sięga się po tę technikę stawiana domów najchętniej – jest najbardziej opłacalna i najszerzej znana naszym budowlańcom.

Poniżej wiec kilka wskazówek związanych z murowaniem ścian. Zapraszamy do lektury!

Rola cementu oraz zaprawy

Przystępując do budowy domu, należy pamiętać o tym, jak ogromne znaczenie ma cement wykorzystywany do murowania. Warto więc sięgać po ten najwyższej jakości, dopasowany do cegieł, z których wznoszone będą mury.

Zaprawa murarska tworzy warstwy między poszczególnymi elementami muru, dzięki czemu możliwe jest równomierne przenoszenie obciążeń ściskających położonych wyżej elementów konstrukcyjnych oraz wyższych partii muru.

Korzysta się przede wszystkim z zapraw cementowych, w których skład wchodzi kruszywo mineralne i wspomniany już cement. Charakteryzują się one odpornością na wodę, mróz oraz ściskanie i świetnie sprawdzą się wówczas, gdy budynek będzie np. narażony na spore obciążenia atmosferyczne.

Można tez sięgać po zaprawy wapienno-cementowe, w skład których wchodzi piasek, wapno i cement. Ich właściwością jest plastyczność, wydłużony czas roboczy zaprawy i urabialność.

Dostępne są również zaprawy ciepłochłonne, stanowiące mieszankę zapraw wapienno-cementowych albo cementowych z dodatkami mineralnymi i spełniają świetnie funkcje izolacyjne.

cement

Murowanie ścian

Rozpoczynając murowanie ścian, należy najpierw skontrolować poziomy we wszystkich narożnikach budynku, a także zabezpieczyć ściany fundamentowe poziomą izolacją przeciwwilgociową. Najlepiej stosować materiały spełniające normy wytrzymałościowe i zapewniające odpowiednią ilość ciepła, które jednak mogą pogorszyć np. akustykę. Do wyboru mamy bloczki z betonu komórkowego, pustaki z ceramiki poryzowanej, pustaki z keramzytobetonu, cegłę, silikaty czy pustaki z betonu.

Na początek stawia się wszystkie narożniki – każdy powinien mieć co najmniej trzy warstwy. Najlepiej wyznaczyć pierwszą linię ściany za pomocą murarskiego sznurka, który rozciąga się między narożnikami ściany. Pierwsza warstwa bloczków powinna być stawiana na około 2-3 cm powłoce zaprawy murarskiej, co ułatwi ewentualne korekty ustawienia elementów ściennych. Spoiny pionowe kolejnych dwóch warstw powinny zostać ułożone w odpowiednich odległościach od siebie, co będzie gwarancją zachowania sztywności ściany.

Najważniejsze są oczywiście ściany konstrukcyjne, ale istotne jest również wzniesienie w prawidłowy sposób ścian działowych. Buduje się je z bloczków wapienno-piaskowych, powinny mieć grubość od 8 do 24 cm. Pierwszą warstwę muruje się podobnie jak w przypadku ścian konstrukcyjnych, przy użyciu zaprawy cementowej.

mur

Jak murować ściany? – porady video

Poniższy film prezentuje murowanie ścian konstrukcyjnych z pustaków.

1.3/5 - (3 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.