Jak murować ściany?

Murowanie ścian jest jednym z etapów budowy, do których warto szczególnie się przyłożyć, gdyż od jakości ich wykonania w znacznym stopniu będzie zależała trwałość, stabilność i bezpieczeństwo budynku. W Polsce ciągle jeszcze sięga się po tę technikę stawiana domów najchętniej – jest najbardziej opłacalna i najszerzej znana naszym budowlańcom.

Poniżej wiec kilka wskazówek związanych z murowaniem ścian. Zapraszamy do lektury!

Rola cementu oraz zaprawy

Przystępując do budowy domu, należy pamiętać o tym, jak ogromne znaczenie ma cement wykorzystywany do murowania. Warto więc sięgać po ten najwyższej jakości, dopasowany do cegieł, z których wznoszone będą mury.

Zaprawa murarska tworzy warstwy między poszczególnymi elementami muru, dzięki czemu możliwe jest równomierne przenoszenie obciążeń ściskających położonych wyżej elementów konstrukcyjnych oraz wyższych partii muru.

Korzysta się przede wszystkim z zapraw cementowych, w których skład wchodzi kruszywo mineralne i wspomniany już cement. Charakteryzują się one odpornością na wodę, mróz oraz ściskanie i świetnie sprawdzą się wówczas, gdy budynek będzie np. narażony na spore obciążenia atmosferyczne.

Można tez sięgać po zaprawy wapienno-cementowe, w skład których wchodzi piasek, wapno i cement. Ich właściwością jest plastyczność, wydłużony czas roboczy zaprawy i urabialność.

Dostępne są również zaprawy ciepłochłonne, stanowiące mieszankę zapraw wapienno-cementowych albo cementowych z dodatkami mineralnymi i spełniają świetnie funkcje izolacyjne.

cement

Murowanie ścian

Rozpoczynając murowanie ścian, należy najpierw skontrolować poziomy we wszystkich narożnikach budynku, a także zabezpieczyć ściany fundamentowe poziomą izolacją przeciwwilgociową. Najlepiej stosować materiały spełniające normy wytrzymałościowe i zapewniające odpowiednią ilość ciepła, które jednak mogą pogorszyć np. akustykę. Do wyboru mamy bloczki z betonu komórkowego, pustaki z ceramiki poryzowanej, pustaki z keramzytobetonu, cegłę, silikaty czy pustaki z betonu.

Na początek stawia się wszystkie narożniki – każdy powinien mieć co najmniej trzy warstwy. Najlepiej wyznaczyć pierwszą linię ściany za pomocą murarskiego sznurka, który rozciąga się między narożnikami ściany. Pierwsza warstwa bloczków powinna być stawiana na około 2-3 cm powłoce zaprawy murarskiej, co ułatwi ewentualne korekty ustawienia elementów ściennych. Spoiny pionowe kolejnych dwóch warstw powinny zostać ułożone w odpowiednich odległościach od siebie, co będzie gwarancją zachowania sztywności ściany.

Najważniejsze są oczywiście ściany konstrukcyjne, ale istotne jest również wzniesienie w prawidłowy sposób ścian działowych. Buduje się je z bloczków wapienno-piaskowych, powinny mieć grubość od 8 do 24 cm. Pierwszą warstwę muruje się podobnie jak w przypadku ścian konstrukcyjnych, przy użyciu zaprawy cementowej.

mur

Jak murować ściany? – porady video

Poniższy film prezentuje murowanie ścian konstrukcyjnych z pustaków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ADD YOUR COMMENT

AGD, urządzenia domowe Bezpieczeństwo w domu Budowa Dekorowanie Meble Ogród Porządki Pozostałe Remont Rośliny, kwiaty Uprawy rolne
15 zaskakujących sposobów wykorzystania wody utlenionej
8 produktów, które masz w domu, ale nigdy nie sądziłaś, że doskonale nadają się do czyszczenia różnych przedmiotów
O materac, na którym śpisz też trzeba dbać. Oto proste sposoby, jak sobie z tym poradzić
Dania główne Desery Drinki i koktajle Gotowanie, pieczenie Kuchnia polska Kuchnie zagraniczne Napoje Owoce i warzywa Pozostałe Przechowywanie żywności Przystawki, zupy, sałatki Wina Zdrowa żywność Zioła i przyprawy
Tych rzeczy nie powinno się przechowywać w lodówce, lepiej znaleźć im inne miejsce w domu
Schudnij o dwa rozmiary dzięki owsiance z nasionami chia!
7 porad dotyczących poprawienia smaku kawy
Biżuteria i dodatki Moda damska Moda dziecięca Moda męska Moda młodzieżowa Pielęgnacja, konserwacja obuwia Pielęgnacja, konserwacja odzieży Pozostałe
Sprawdzone sposoby na odświeżenie i wyczyszczenie srebrnej biżuterii
Sprawdzone sposoby na usunięcie tłustej plamy. Z tymi trikami już nie będziesz mieć z nimi kłopotów
Wstydzisz się odbarwionych skarpetek? Tym sposobem sprawisz, żeby były białe
Małżeństwa Przyjaźń Rozwiązywanie problemów Single Zdrada, niewierność Związek, randki
Jak poradzić sobie z kryzysem małżeńskim?
Jak być sexy, ale nie przesadzić?
Jak wyczytać charakter człowieka z jego ciała?
Bieganie Fitness i siłownia Inne dyscypliny Piłka nożna Pozostałe Rowery Sporty walki Sporty wodne
Dzięki tej japońskiej technice możesz stracić kilka kilogramów niemal natychmiast
Jak pozbyć się tłuszczu z poszczególnych części ciała?
Jak ćwiczyć w kuchni?
Depilacja Kosmetyki Makijaż Perfumy i zapachy Pielęgnacja Pozostałe Skóra Spa Włosy
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Wyeliminuj żylaki z tymi naturalnymi naparami
Jak zrobić chusteczki toaletowe?
Choroby, dolegliwości, leczenie Ciąża i poród Dieta, żywienie Higiena Medycyna naturalna Nałogi Pierwsza pomoc Pozostałe Profilaktyka Rehabilitacja Seksualność i antykoncepcja Zabiegi i operacje Zdrowe oczy Zdrowe zęby Zdrowie publiczne
7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pluskwach, by się ich uchronić
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Jedz miód, cynamon oraz imbir codziennie i zobacz, co się stanie!