Jak budować fundamenty?

Najważniejszy element konstrukcyjny każdego domu stanowią fundamenty, a co za tym idzie muszą być solidne i wytrzymałe. Zadaniem fundamentów jest rozkładanie ciężaru całej budowli na powierzchnię gruntu. 

Decydując się na konkretny rodzaj fundamentów należy wszystko dokładnie przeanalizować. Od naszego wyboru zależeć będzie cały przebieg budowy oraz konstrukcja domu.

Znaczenie fundamentów

Fundamenty mają również wpływ na trwałość budynku i bezpieczeństwo mieszkańców. Podejmując decyzje, zwróćcie uwagę na trzy istotne aspekty:

  1. konstrukcję domu (ciężar obiektu),
  2. warunki gruntowe na działce
  3. sposób prowadzenia robót budowlanych

Dobry projekt domu będzie zawierał wszystkie te elementy.

Kilka wskazówek na sam początek

Aby konstrukcja fundamentów była dobra, niezbędne są oględziny gruntu, na którym planujecie postawić dom. Informacje dotyczące wód gruntowych można zebrać na podstawie m.in. roślin znajdujących się na działce. Niestety nie zawsze można postawić konkretną diagnozę, zatem najlepszym rozwiązaniem jest wizyta geotechników. Oczywiście w tek kwestii macie państwo zupełna dowolność, albowiem nie ma jednoznacznego przepisu, który nakazywałby budującemu wykonanie badań gruntowych.

Zgodnie z:

Rozporządzeniem MSWiA z dnia 24.09.1998r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych, budynki jedno- lub dwukondygnacyjne zalicza się do pierwszej kategorii geotechnicznej. Kategoria ta obejmuje niewielkie obiekty budowlane (w prostych warunkach gruntowych) o statycznie wyznaczalnym schemacie obliczeniowym. Dla takich obiektów wystarcza jakościowe określenie właściwości gruntów.

W naszym kraju większa część gruntów zdecydowanie nadaje się do zabudowy jednorodzinnej, aczkolwiek budując dom na nieznanym gruncie musimy liczyć się z możliwymi konsekwencjami. Podczas obfitych opadów może dojść do napływu wody gruntowej, czego skutkiem może być np. pękanie ścian.

Na czym zdecydowanie NIE budować?

  • Grunty organiczne (torfy i muły) zaliczamy do gruntów niebezpiecznych (biorąc pod uwagę budowę domu). Spotykane są na terenach zajmowanych niegdyś przez różnego typu zbiorniki wodne. Do grupy zaliczane są także obszary zalewowe, których grunty (mady), charakteryzuje słabe podłoże.
  • Grunty nasypowe są również gruntami niebezpiecznymi, a to dlatego, że ich struktura jest bardzo słaba. Jest to najczęściej mieszanka kilku rodzajów gleb nietrwale ze sobą połączonych, powstała podczas łatania zagłębień w terenie. Ponadto jest to grunt z innego podłoża przeniesiony przez człowieka, aby “ załatać” dziury utrudniające sprzedaż działki.

torf

Fundamenty

Do prawidłowego osadzenia fundamentów niezbędne są informacje zawierające:

  • poziom wody gruntowej,
  • rodzaj i głębokość gruntu,
  • głębokość posadowienia budynków sąsiednich,
  • głębokość przemarzania gruntu.

Aby określić rodzaj fundamentów musimy znać

  • wielkość domu,
  • typ podłoża.

Materiał wykorzystane przy budowie fundamentów muszą być bardzo wytrzymałe i odporne na różne czynniki tj. wilgoć, mróz czy substancje chemiczne. Główne materiały z których budowane są fundamenty to beton i żelbeton. Ściany fundamentowe natomiast, wznoszone są z bloczków keramzytowych. W fundamentach osadzane są ściany nośne oraz kominy.

Ławy fundamentowe wykorzystywane są w zabudowie jednorodzinnej.

Głębokość na jaką ławy powinny być osadzone w dużej mierze zależy od głębokości przemarzania gruntu. Średnio jest to około 1,2 metra. Wymiary ław nie mogą być dowolnie zmieniane. Fundamenty należy zbroić podłużnie od góry i od dołu w postaci czterech żebrowanych prętów (12mm), połączonych ze sobą co 0,5 m metra. W narożnikach często zakotwicza się te pręty. Ostatecznie całość wypełniana jest betonem, a górna powierzchnia zostaje wypoziomowana, aby ułożyć na niej bloki ścienne.

Podpiwniczenie

Jeżeli decydujemy się budować podpiwniczony dom, warto rozplanować piwnicę pod całą powierzchnią budynku. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie od piwnicy znajdującej się jedynie pod częścią domu, albowiem w dużym stopniu ułatwi to prace fundamentowe oraz zlikwiduje ryzyko nierównomiernego osiadania ścian.

Bardzo istotną kwestią jest również odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa, która umieszczamy na całej długości podpiwniczenia oraz coraz częściej stosowany (również w domach niepodpiwniczonych) drenaż opaskowy, którego zadaniem jest odprowadzenie wody gromadzącej się wokół domu do kanalizacji. Drenaż umiejscawia się wokół wykopu na fundamenty, a najlepiej dokończyć jego budowę zanim zaczniemy wznosić dom.

Dom niepodpiwniczony

Domy tego typu budowane są zazwyczaj na terenach, gdzie problemem jest woda i wilgoć. Wykop pod niepodpiwniczony budynek jest wówczas znacznie płytszy. Zasady, których należy przestrzegać są podobne jak podczas budowy domu podpiwniczone. Zmieniają się jedynie liczby, mianowicie fundamenty powinny zostać osadzone na głębokości poniżej 1 m (pod poziomem przemarzania). W przypadku, kiedy nie znacie dokładniej głębokości wód gruntowych, należy wylać betonem świeżo wykonane wykopy. Zaczynając budowę domu niepodpiwniczonego należy pamiętać o wykonaniu płyty fundamentowej. Sprawi ona, że budowla będzie równomiernie osiadać, a jej ciężar rozkładać się będzie na całą powierzchnię.

fundament-domu

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.