Jakie są sposoby izolacji dachu?

Bardzo istotna a często nieanalizowana przez inwestora cechą budynku są koszty jego eksploatacji. Przez pominięcie kilku kwestii na etapie planowania mieszkanie w ładnym, tanim i spełniającym wszystkie nasze potrzeby domu może okazać się bardzo obciążające dla naszego portfela. A wszystko za sprawą złego zaizolowania obiektu, wytworzenia się mostków termicznych i ucieczki ciepła w zimie a przegrzewania się budynku w lecie.

Co zrobić żeby uniknąć przykrych niespodzianek?

Musimy przyjrzeć się poszczególnym elementom naszego domu.  Ściany, okna i drzwi posiadają właściwości termoizolacyjne deklarowane przez producenta. Są one łatwe do sprawdzenia i możemy je kontrolować.

Problem pojawia się dopiero w momencie gdy mówimy o dachu. W typowym układzie nie ma odgórnych wytycznych dotyczących izolacji. Sami decydujemy o tym jaki sposób wybierzemy.

Możemy wybrać jeden z trzech sposobów izolacji połaci dachowych: 

  • między krokwiami bez szczeliny wentylacyjnej  – taki układ ocieplenia wiąże się z procesem budowy obiektu. Najczęściej doprowadzamy dom do stanu rurowego i dopiero później (nieraz dopiero podczas wykańczania pomieszczeń) docieplamy dach. W takim przypadku możliwa jest tylko izolacja między krokwiami. Izolacja bez szczeliny wentylacyjnej bywa kontrowersyjna. Jedni specjaliści uważają, że to rozwiązanie prowadzi do zawilgocenia materiału, inni zwracają uwagę na komfort cieplny i ucieczkę ciepła z wnętrza przy zmniejszonej grubości izolacji.
  • między krokwiami ze szczeliną wentylacyjną u góry i na krokwiach  – w tym przypadku ważne jest aby od strony pomieszczenia położyć izolację paroszczelną. Z brakiem miejsca na odpowiednią ilość wełny mineralnej można radzić sobie zwiększając wysokość krokwi lub dodając kolejną warstwę izolacji poniżej.

Na krokwiach  – jest to rozwiązanie najkorzystniejsze, które zachowuje ciągłość izolacji. Wykorzystujemy tutaj mało łączeń i minimalizuje się występowanie mostków cieplnych które w powyższych przypadkach wiążą się z inną izolacyjnością elementów drewnianych (krokwi). Ponad to takie ocieplenie pozwala na pozostawienie odsłoniętej więźby dachowej i uczynienie z belek atutu wnętrz na poddaszu.

 

 

 

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.