Co warto zwiedzić w Dubrowniku?

Dubrownik zwykle kojarzy nam się ze słońcem, plażą i świetnie wyposażonymi hotelami, w których turyści chętnie spędzają czas przy basenie. Jest to miasto cieszące się dużą popularnością wśród turystów, ale będąc tam, warto nie tylko odpoczywać i cieszyć się urlopem, ale też postarać się spędzać czas nieco aktywniej i poznać trochę miasto, a na pewno jest ono tego warte. Na uwagę zasługuje choćby Stare Miasto, które stanowi prawdziwy unikat w Europie, gdyż posiada zachowany w całości układ urbanistyczny pochodzący we średniowiecza, wraz z systemem umocnień obronnych. Cały ten zabytkowy kompleks znajduje się na liście dziedzictwa kulturowego. Wielka zaleta zwiedzania polega na tym, e prawie wszystkie zabytki Dubrownika znajdują się na Starym Mieście, odpada więc konieczność długotrwałych, męczących wędrówek, co ważne jest zwłaszcza podczas upałów.

 

Zabytkowe obiekty militarne

W Dubrowniku znajduje się system miejskich fortyfikacji, których wygląd nie zmienił się od XVII wieku, zdecydowanie warto więc je obejrzeć. W ich skład wchodzą mury miejskie i znajdujące się w ich ciągu bramy i baszty, a także umocnienia znajdujące się poza murami, czyli forty Lovrijenac i Revelin. Na system fortyfikacji składa się dziesięć zabytkowych baszt, a wszystkie one zasługują na uwagę. Są to: baszta Minčeta, baszta Asimon, baszta świętego Łukasza, fort-baszta świętego Jana, baszta świętego Zbawiciela, baszta świętego Stefana, baszta świętej Małgorzaty, baszta św. Piotra, baszta Bokar oraz baszta Puncjela. Basztom towarzyszy pięć bram: brama Pile, brama Buže, brama Ploče, brama Peskarija i brama Ponte.
Niestety fosa, która niegdyś otaczała mury miejskie, została częściowo zasypana, a w jej miejscu stworzono ulicę, a także skwery miejskie i parkingi.

 

Zabytkowe budowle

Wprawdzie cały pochodzący ze średniowiecza zespół Dubrownika jest zabytkiem, ale i znajdujące się w nim poszczególne miejsca i obiekty, głównie budowle, mają wielkie historyczne znaczenie. Należą do nich między innymi: główna ulica Starego Miasta o nazwie Stradun, pałac Rektorów pochodzący z XV wieku, będący siedzibą władz oraz rektora Republiki Dubrownickiej, w której obecnie mieści się muzeum, pałac Spoza, czyli Archiwum Dubrownickie, wznoszone w XIV i XV wieku, odwach wraz z wieżą zegarową, powstały w 1480 roku, utrzymany w stylu gotyckim klasztor Franciszkanów pochodzący z XIV wieku, również gotycki klasztor sióstr Klarysek, także z XIV wieku. W dubrownickim Starym Mieście znajduje się również bardzo ciekawy obiekt w postaci najstarszej w Europie apteki, założonej w 1317 roku. Znajduje się tam również gotycki klasztor Dominikanów z przełomu XIV i XV wieku, renesansowy kościół świętego Zbawiciela z 1520 roku, barokowy kościół świętego Błażeja. W tym ostatnim obiekcie znajduje się bardzo interesujący zabytek: rzeźba świętego Błażeja, który w rękach trzyma makietę z wizerunkiem miasta sprzed 1667 roku. W roku tym miało miejsce silne trzęsienie ziemi, które zmieniło oblicze miasta, warto zatem zobaczyć, jak wyglądało ono przed tym wydarzeniem. Warta obejrzenia jest również Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która wznoszona była w latach 1671-1713, kościół Jezuitów pochodzący z lat 1699-1725, a także ruiny klasztoru benedyktynów.

Z obiektów niesakralnych, które w Dubrowniku stanowią większość, ciekawe zwłaszcza są Wielka i Mała Studnia Onofria. Są to zabytkowe studnie pochodzące z lat 1438-1444. Ich wyjątkowy charakter leży nie tylko w ich wieku, ale też w wyglądzie, ponieważ w większej studni woda wypływa z 16 zamaskowanych figur, co wygląda bardzo efektywnie. Interesująca jest również francuska twierdza o nazwie „Fort Royal” znajdująca się na wyspie Lokum oraz kamienna Kolumna Rolanda, wyobrażająca rycerza ze znanej w całej Europie legendy. Pomnik ten przez długi okres był jedynym tego typu świeckim obiektem w całym mieście.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.