Przed przystąpieniem do prac remontowych w łazience należy zaopatrzyć się w takie narzędzia jak szlifierka kątowa, maszyna do cięcia płytek, poziomica, młot udarowy, wiertarka, otwornica i pomniejsze jak metrówka ołówek, wiertła itp.
Płytki ceramiczne należy kłaść na podłożu o odpowiednich cechach. Najważniejsze szczegóły omawiamy poniżej. Zapraszamy do lektury!
Podłoże powinno spełniać cztery podstawowe warunki:
- odpowiednia suchość
- brak zanieczyszczeń
- stabilność
- odpowiednia przyczepność.
1. Jeżeli mamy stare płytki w łazience to należy je skuć wraz z tynkiem do gołego betonu lub cegły.
2. Jeżeli mamy starą instalacje elektryczną powinniśmy ją wymienić
3. Jeżeli hydraulika nam nie pasuje wymieniamy wraz z odpływami
4. Po skuciu ściany należy odkurzyć, zagruntować a następnie wytynkować do pionu. Szczególną uwagę przykładamy do kątów prostych ścian aby nasza łazienka miała kąt 90 stopni szczególnie przy brodziku czy wannie
5. Po tynkowaniu gruntujemy ściany ponownie i nakładamy hydroizolacje w miejsca szczególnie narażone na wilgoć.
6. Zaciągamy ściany klejem do płytek tam gdzie będzie docelowo glazura i terakota i możemy wylać podłogę jeżeli była krzywa wylewką samopoziomującą. Przygotowanie pomieszczenia lub łazienki do układania płytek zajmuje więcej czasu niż samo układanie płytek.
7.Mierzymy płytki tak aby małe ścinki płytek nie wyszły nam po rogach ścian a przy suficie zachować całą płytkę. Najpierw kleimy ścianę, a potem płytkę na płasko.
Pierwszy rząd płytek na ścianie przy podłodze zostawiamy na potem po położeniu podłogi, aby terakota podchodziła pod glazurę.
Lepiej unikać wszystkich plastikowych wykończeń ponieważ efekt wizualny po fugowaniu będzie marny. Używamy poziomicy jak najwięcej, aby płytki miały pion i poziom. Po ułożeniu płytek pozostaje jeszcze zafugowanie.
Płytki w narożnikach szlifujemy szlifierką pod kątem 90 stopni.