Jak odrolnić działkę?

Jeżeli kupiliśmy grunt rolny i mamy zamiar przeznaczyć go pod budownictwo mieszkaniowe, czeka nas załatwienie niezbędnych formalności, stąd warto uzbroić się w niemałą cierpliwość.

W zależności od obszaru i rodzaju zabudowy koszt usługi będzie różny. Wymagane będą wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego, a także dokument potwierdzający własność nieruchomości lub odpis z księgi wieczystej.

Jeszcze przed zakupem gruntu rolnego warto sprawdzić, jak wygląda sprawa miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w gminie, na terenie której jest położona nieruchomość. Odrolnienie polega na zmianie przeznaczenia gruntu w tym planie na wniosek skierowany do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

W tytule wniosku wpisujemy „Wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu rolnego”, w treści wnosimy o zmianę przeznaczenia nieruchomości, nr działki…, nr arkusza mapy…, nr obrębu z rolnej na cel: budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, wielorodzinne lub usługowe, uzasadniamy, np. wskazując na fakt, że grunty nie będą przez nas uprawiane, mają znikomą użyteczność rolną, są rolne tylko formalnie, zostały zakupione w celach budowlanych itp.

Następnie musimy wyłączyć grunt z produkcji rolnej, co jest niezbędne dla gruntów o klasie: a). I, II, III, IIIa, IIIb, b). IV, IVa, IVb, V i VI, wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, a dla gruntów pochodzenia mineralnego wyłącznie jeśli są objęte ochroną w oparciu o uchwałę rady gminy. To, do jakiej klasy należy nasz grunt, sprawdzimy w ewidencji gruntów i budynków.

Wniosek o wyłączenie z produkcji rolnej kierujemy do Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami starostwa powiatowego właściwego ze względu na położenie gruntu, załączając dokument potwierdzający tytuł własności nieruchomości, wypis z planu zagospodarowania, wypis z rejestru gruntów wraz z odbitką mapy ewidencyjnej, mapę z planem zagospodarowania działki i oznaczeniem terenu objętego wyłączeniem.

Warto pamiętać, że postępowanie może być czasochłonne, przy planowanych dużych obiektach możliwe jest nałożenie przez starostwo dodatkowych opłat, działki rolne często nie posiadają dostępu do drogi publicznej – konieczne jest ustanowienie służebności drogi koniecznej.

jak-odrolnic-dzilke

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ADD YOUR COMMENT

AGD, urządzenia domowe Bezpieczeństwo w domu Budowa Dekorowanie Meble Ogród Porządki Pozostałe Remont Rośliny, kwiaty Uprawy rolne
15 zaskakujących sposobów wykorzystania wody utlenionej
8 produktów, które masz w domu, ale nigdy nie sądziłaś, że doskonale nadają się do czyszczenia różnych przedmiotów
O materac, na którym śpisz też trzeba dbać. Oto proste sposoby, jak sobie z tym poradzić
Dania główne Desery Drinki i koktajle Gotowanie, pieczenie Kuchnia polska Kuchnie zagraniczne Napoje Owoce i warzywa Pozostałe Przechowywanie żywności Przystawki, zupy, sałatki Wina Zdrowa żywność Zioła i przyprawy
Tych rzeczy nie powinno się przechowywać w lodówce, lepiej znaleźć im inne miejsce w domu
Schudnij o dwa rozmiary dzięki owsiance z nasionami chia!
7 porad dotyczących poprawienia smaku kawy
Biżuteria i dodatki Moda damska Moda dziecięca Moda męska Moda młodzieżowa Pielęgnacja, konserwacja obuwia Pielęgnacja, konserwacja odzieży Pozostałe
Sprawdzone sposoby na odświeżenie i wyczyszczenie srebrnej biżuterii
Sprawdzone sposoby na usunięcie tłustej plamy. Z tymi trikami już nie będziesz mieć z nimi kłopotów
Wstydzisz się odbarwionych skarpetek? Tym sposobem sprawisz, żeby były białe
Małżeństwa Przyjaźń Rozwiązywanie problemów Single Zdrada, niewierność Związek, randki
Jak poradzić sobie z kryzysem małżeńskim?
Jak być sexy, ale nie przesadzić?
Jak wyczytać charakter człowieka z jego ciała?
Bieganie Fitness i siłownia Inne dyscypliny Piłka nożna Pozostałe Rowery Sporty walki Sporty wodne
Dzięki tej japońskiej technice możesz stracić kilka kilogramów niemal natychmiast
Jak pozbyć się tłuszczu z poszczególnych części ciała?
Jak ćwiczyć w kuchni?
Depilacja Kosmetyki Makijaż Perfumy i zapachy Pielęgnacja Pozostałe Skóra Spa Włosy
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Wyeliminuj żylaki z tymi naturalnymi naparami
Jak zrobić chusteczki toaletowe?
Choroby, dolegliwości, leczenie Ciąża i poród Dieta, żywienie Higiena Medycyna naturalna Nałogi Pierwsza pomoc Pozostałe Profilaktyka Rehabilitacja Seksualność i antykoncepcja Zabiegi i operacje Zdrowe oczy Zdrowe zęby Zdrowie publiczne
7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pluskwach, by się ich uchronić
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Jedz miód, cynamon oraz imbir codziennie i zobacz, co się stanie!