Czy izolacja termiczna ma duże znaczenie dla budynku?

Jeżeli chodzi o kwestie związane z ogrzewaniem budynku najczęściej zwracamy uwagę na funkcjonujące w nim systemy grzewcze. Kupując mieszkanie czy dom patrzymy na to z jakich źródeł pozyskiwane jest ciepło i przeliczamy wtedy z jakimi kosztami będzie wiązać się uzyskanie satysfakcjonującej temperatury w okresie zimowym. Stronimy najczęściej od paliwa gazowego przychylniej patrząc na stałe lub dostawy z elektrociepłowni. Ciągle też widzimy sceptyczne podejście do wykorzystania kolektorów słonecznych których obawiają się obserwatorzy pochmurnych dni.

Izolacja budynku jest tutaj kwestią drugorzędną chociaż zauważaną przez część inwestorów. Sprawdzają czy budynek istniejący ma ocieplenie, jakie technologie mają być stosowane według projektów w nowych obiektach. Umyka jednak gdzieś informacja na temat na temat parametrów materiałów i ich skuteczności.

Warto zatem przyjrzeć się problemowi

Dostarczenie ciepła do budynku jest istotne ale równie ważne okazuje się zachowanie go we wnętrzu. Kolejną kwestią nawiązującą do zagadnienia jest utrzymywanie niskich temperatur wewnątrz domu. O ile braki izolacji możemy w okresie zimy nadrobić maksymalnym podkręceniem ogrzewania o tyle w okresie letnim nie jesteśmy w stanie poradzić sobie tak łatwo z problemem przegrzewania. Ściany które łatwo przepuszczają ciepło na zewnątrz nie chronią wnętrza przed wnikaniem ciepła w okresie upałów. Na nic zdają się wtedy rolety i przewietrzanie pomieszczeń. Jakąś alternatywą pozostają wiatraki i klimatyzacja ale czy chcemy narażać się na duże koszty użytkowania pomieszczeń?

Zwróćmy zatem uwagę na materiały jakimi zostały zaizolowane nasze ściany. Żaden z nich nie będzie utrzymywał ciepła w stu procentach ale możemy manipulować szybkością jego ucieczki. Jedne materiały przewodzą ciepło szybciej a inne wolniej.

Stal i beton z których najczęściej budowane są ściany budynków bardzo dobrze przewodzą ciepło dlatego żeby móc komfortowo mieszkać w domu murowanym musielibyśmy mieć albo bardzo grube ściany albo zainwestować w ocieplenie.

Jak zdołali zauważyć eksperci włókna celulozowe, styropian, wełna mineralna należą do słabych przewodników dlatego to one gwarantują nam komfortowe warunki mieszkania.

Jak wybrać odpowiedni materiał termoizolacyjny?

Gdy mamy zadecydować jakim materiałem ocieplimy nasz dom z pewnością zastanowimy się nad jego właściwościami, cena i cechami ekologicznymi.

Kiedyś stosowano wełnę mineralną lub watę szklaną produkowana w formie mat które w postaci rulonów trafiały na plac budowy. Izolacja ta miała grubość 10 cm i zabezpieczana była folią aluminiową. Dzisiaj grubość ta bywa nawet podwojona a materiał zabezpiecza się dodatkowo paroprzepuszczalną i paroizolacyjną. Nadal aktualny pozostaje problem montowania ocieplenia ponieważ struktura waty sprawiała ze drobne igiełki wbijały się w ręce i konieczne było używanie odpowiedniego stroju.

Fachowcy odradzają używanie wełny do izolacji ścian ze względu na pochłanianie przez nią wody przy błędach wykonawczych i niesprzyjających warunkach. Wiąże się to z utratą właściwości izolacyjnych i budynek przestaje być chroniony przed zbyt szybką wymianą ciepła. O wiele lepiej sprawdza się tutaj styropian zachowujący swoje właściwości w środowisku wilgotnym.

izolacja-termiczna

Oto najpopularniejsze materiały termoizolacyjne proponowane nam przez producentów:

  • Gliniec (keramzyt) – stosowany jako zasypka pod pod podkład bezspoinowy lub posadzkę z jastrychu. Dobrze nadaje się również na wypełnienie przestrzeni w stropach belkowych;
  • Wata szklana – dostępna w rolkach oraz w formie płyt i mat filcowych. Stosowana przy ociepleniu stropów, ścian, pod posadzkę jastrychową;
  • Miękkie płyty pliśniowe – znajdujące zastosowanie na dachach, ścianach i stropach;
  • Suprema – wióry z drewna połączone klejem używane jako nośnik tynku na ścianach;
  • Włókna kokosowe – mają formę filcu, mat i płyt i stosowane we wnętrzach i przy izolowaniu dachów;
  • Korek – sprzedawany w płytach lub granulacie do izolacji ścian, stropów, dachów i kładziony pod jastrychową;
  • Perlit – jest to granulat uzyskiwany ze skały wulkanicznej i służy do izolacji dachów, wypełniania pustek w drewnianych podłogach, wyrównywania podłóg;
  • Polistyren – w formie płyt piankowych i granulatu. Tworzony jest np. ze starych opakowań i używany przy izolacji dachów, ścian, stropów i jako wypełnienie pod jastrych;
  • Poliuretan – izoluje dachy, ściany, i stropy, dostępny jest w postaci płyt piankowych;
  • Wełna mineralna– płyty i maty filcowe do izolacji stropów, dachów ścian, pod jastrych;
  • Celuloza – płyty i włókna z makulatury, izolacja dachów, ścian, stropów.

Opisane wyżej materiały możemy montować samodzielnie. Problem stanowią jedynie izolacje w luźnej postaci, które powinno wdmuchiwać się w puste przestrzenie za pomocą maszyn operowanych przez fachowców.

 

5/5 - (2 votes)

One Response

  1. endrju 12 września 2014

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.