Konstruktywizm polega, jak nietrudno domyślić się, wnioskując z nazwy, na podkreślaniu cech konstrukcyjnych danego obiektu architektonicznego czy budowlanego. Konstruktywiści wychodzili z założenia, że to właśnie odpowiednio ustalona i zastosowana konstrukcja budynku decyduje o jego wartościach estetycznych, czyli, prościej mówiąc, nadaje mu piękno.
Jednakże mimo iż opis ten wydaje się zupełnie jasny, wcale nie tak łatwo jest odróżnić obiekty utrzymane w stylu konstruktywistycznym od innych, zwłaszcza gdy jesteśmy laikami w tym temacie i musimy polegać jedynie na posiadanej wiedzy teoretycznej. Musimy więc wiedzieć, czym styl ten się cechuje, zwłaszcza w odniesieniu do architektury.
Choć styl konstruktywistyczny ma bez wątpienia wartości artystyczne, na początku, gdy powstał, stosowany był głównie w ramach budownictwa komunikacyjnego oraz przemysłowego. Miało to na celu stworzenie odpowiedniej konstrukcji, co w tego typu budynkach było bezwzględnie na pierwszym miejscu, ale też udowodniono, że takie budynki mogą mieć również wartości estetyczne.
Stosowano więc układy konstrukcyjne, które były skuteczne jeśli chodzi o spełnianie funkcji użytkowej danego obiektu, ale również były na tyle wyszukane, że mogły zadziwić oraz podobać się wszystkim, którzy ów budynek oglądali. Charakterystycznym elementem budowli utrzymanych w stylu konstruktywistycznym jest na przykład stosowanie rozwiązań takich jak kratownice i cięgna. Analizowano również bardzo dokładnie wykorzystywane materiały, gdyż miały być one nie tylko wytrzymałe, ale również estetyczne. Jeśli chodzi o materiały, jakie stosowano przy wznoszeniu budowli, były to przede wszystkim stal, żelbet, drewno i szkło.
Innym bardzo charakterystycznym wyznacznikiem tego stylu jest zużywanie jak najmniejszych ilości materiałów przy jednoczesnym podkreślaniu zdolności inżynierów, którzy wznosili budynek, a także kunsztu budowniczych. Budowle takie robią wrażenie na przykład swoim kształtem, który jest nietypowy i to pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę.
Istotne jest również często wykorzystywane podkreślanie kontrastów między ciężkimi i lekkimi elementami budowli. Miało to na celu stworzenie wrażenia, że budowla opiera się prawu grawitacji. Ponadto konstruktywizm w architekturze wiąże się nierozerwalnie z podkreśleniem znaczenia procesu budowlanego jako czegoś bardzo ważnego. Jak tego dokonywano? Poprzez założenie, że budowla może być poddawana dalszym pracom mającym na celu jej rozbudowę, na przykład ramy, maszty czy stropy, na których mogłyby opierać się dalsze prace, na które ewentualnie można byłoby się zdecydować. To również jedna z bardziej charakterystycznych cech tego stylu, po której można stosunkowo łatwo rozpoznać budowle.
Przedstawiciele
Mimo iż styl ten był najchętniej stosowany w związku radzieckim, to jego przedstawicieli można znaleźć w różnych państwach świata. Do tych najbardziej znanych należą: Paul Artaria, Iwan Leonidow, El Lissitzky, Hannes Meyer, Konstantin Mielnikow, Werner Moser, grupa Praesens, Mart Stam, Władimir Tatlin, Max Berg, Buckminster Fuller czy Pier Luigi Nervi.