3 produkty żywnościowe zapobiegające nowotworom

Niektóre pokarmy są szczególnie cenne w profilaktyce nowotworowej. Które to składniki?

[br]

Brokuły

Wszystkie warzywa z rodziny krzyżowych (kalafior, kapusty) zawierają właściwości antynowotworowe, ale tylko brokuły zawierają znaczną ilość sulforafanu. Jest to szczególnie silny związek, który stymuluje działanie ochronnych enzymów w organizmie i usuwa substancje chemiczne powodujące raka, jak twierdzi naukowiec Jed Fahey. Niedawne badania przeprowadzone przez University of Michigan na myszach wskazują, że sulforafan hamuje też rozwój komórek rakowych, gdy guz już istnieje. Składnik ten pomaga zwłaszcza w zwalczaniu raka piersi, wątroby, płuc, prostaty, skóry, żołądka i pęcherza moczowego. Należy więc spożywać jak najwięcej brokułów, im więcej, tym lepiej. Lekarze zalecają, by dodawać brokuły do wszystkiego, co możliwe, od sałatek, przez tortille, po pizze, gdyż będzie to z wielką korzyścią dla zdrowia.

 

Jagody

Wszystkie owoce bogate są w składniki odżywcze, które pomagają w walce z rakiem, ale czarne jagody w szczególności, gdyż zawierają bardzo wysokie stężenie antocyjan, które spowalniają wzrost komórek nowotworowych. Chronią też naczynia krwionośne przed formowaniem się guzów i odżywianiem ich, jak uznał Gary D.Stoner, profesor medycyny z Uniwersytetu w Ohio. Jagody pomagają zwłaszcza w zwalczaniu raka jelita grubego, przełyku, gardła i skóry. By chronić się przed rakiem, każdego dnia powinno się spożywać pół szklanki jagód.

 

Pomidory

To soczyste warzywo jest najlepszym źródłem likopenu i karotenoid, które dają mu czerwony kolor. Jak wykazano, likopen pomaga zatrzymać wzrost komórek raka trzonu macicy, ten nowotwór zaś co roku powoduje zgon wielkiej liczby kobiet. Pomaga też w walce z rakiem płuc, prostaty i żołądka. Najlepsze dla zdrowia są gotowane pomidory, ponieważ proces ogrzewania zwiększa ilość likopenu i sprawia, że dociera go więcej do organizmu.

tomatoes-320860_960_720

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.