Jak leczyć zapalenie dróg moczowych

Jak leczyć zapalenie dróg moczowych?

zapalenie dróg moczowych

Jak leczyć zapalenie dróg moczowych?

Ze względu na budowę anatomiczną, a przede wszystkim na długość cewki moczowej, kobiety są znacznie bardziej podatne na zapalenie dróg moczowych niż mężczyźni. Przy nieodpowiednim leczeniu lub jego braku początkowo niewinna choroba może przejść w stan przewlekły i doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek, a nawet ciężkiej niewydolności nerek.

Ponad 80% zakażeń dróg moczowych wywołują bakterie – najczęściej pałeczka okrężnicy E. Coli i gronkowiec.

Przyczyny zapalenia dróg moczowych

Zapaleniom pęcherza moczowego sprzyjają: niewystarczająca ilość przyjmowanych płynów, nadmiar białka zwierzęcego i nabiału w diecie, płeć żeńska, ciąża, menopauza, kąpiele w basenie i jeziorze, nieodpowiednie do pogody ubieranie się, powstrzymywanie oddawania moczu, a także zbyt intensywna aktywność seksualna.

Pierwszymi objawami zapalenia pęcherza są: ból podbrzusza, uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu, ciągłe uczucie parcia na pęcherz, często nieuzasadnione, czasami także nagła gorączka czy dreszcze. Mocz może stać się mętny, z zawartością białka i krwi. Leczenie należy rozpocząć od razu, gdy tylko się pojawią. Na początku, jeżeli w moczu nie pojawia się krew, można zastosować metody naturalne leczenia, jeżeli objawy będą się utrzymywały bądź nasilały, niezbędna staje się wizyta u lekarza.

Metody naturalnego leczenia zapalenia dróg moczowych

W przypadku zapalenia pęcherza moczowego, a także w profilaktyce, warto sięgnąć po żurawinę, która uniemożliwia bakteriom przyleganie do ścian nabłonka dróg moczowych, a także jest bogatym źródłem witaminy C i flawonoidów, które wzmacniają odporność organizmu. Podobne właściwości ma czarna porzeczka, dodatkowo zawierająca sole potasu, które działają moczopędnie.W ziołolecznictwie stosuje się też pietruszkę zwyczajną – napar z dwóch łyżek posiekanej natki działa moczopędnie i przeciwskurczowo, bogaty jest także w witaminy, sole potasu i olejki eteryczne. Można także pić herbatę ze skrzypu polnego lub sięgać po gotowe, moczopędne leki dostępne w aptekach. Trzeba też pić dużo wody, unikać kawy, alkoholu, które dodatkowo mogą podrażniać pęcherz, a także ciepło się ubierać, a jeżeli to możliwe, zostać w domu.

Więcej porad odnośnie do leczenia zapalenia zapalenia pęcherza i dróg moczowych znajdziesz .

5/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.