Jakich leków nie możne przyjmować kierowca?

Nie tylko alkohol czy narkotyki mogą zaburzać prawidłowe prowadzenie samochodu. Wypadki są powodowane także przez kierowców, którzy znajdują się pod działaniem niektórych leków, które podobnie jak używki zaburzają sprawność psychofizyczną.

Zatem jeśli musisz zażyć jakiekolwiek leki, sprawdź wcześniej informacje podane na ulotce.

Obowiązkiem lekarzy, którzy na stałe przepisują leki swoim pacjentom, jest ich informowanie o możliwych działaniach niepożądanych występujących podczas prowadzenia samochodu. Najczęściej jest to nadmierna senność, zaburzenia widzenia czy słyszenia, jak również opóźniony refleks.

Gorzej jest w sytuacji, kiedy leki przyjmujemy na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem specjalistą ani nie czytając ulotki dołączonej do opakowania. Wiele osób jest zdania, że tabletki, które są dostępne w aptece bez recepty są zupełnie niegroźne, jednakże skutki takiego myślenia są czasami dramatyczne.

Aż 20 procent wypadków powodują kierowcy pod działaniem leków. Poniżej znajdziesz grupę leków, które stanowią niebezpieczeństwo dla kierowcy i osób przez niego przewożonych.

Środki o działaniu znieczulającym

Wychodząc z gabinetu stomatologicznego, po wyrwaniu zęba czy innym zabiegu, do którego użyty został środek znieczulający, nie można prowadzić samochodu przez około dwie godziny.

W przypadku całkowitej narkozy, przez 24 godziny od momentu obudzenia się, nie wolno siadać za kółko.

Środki o działaniu uspakajającym i nasennym

Tego rodzaju tabletki powodują zaburzenia ruchu, sprawiają że odczuwamy nadmierną senność, zmęczenie czy osłabienie. Jeśli odczuwasz kłopoty z zasypianiem, zaopatrz się w tabletki ziołowe, które nie powodują takich skutków ubocznych albo Melatoninę.

Jeśli w twoim leku znajduje się barbituran, pochodne benzodiazepiny czy cyklopirolony, to znak że kluczyki od samochodu powinieneś odstawić na bok, gdyż są to silne środki o działaniu nasennym i uspakajającym.

Środki przeciwwymiotne

Wiele popularnych tabletek łagodzących skutki choroby lokomocyjnej, jak np. Aviomarin powoduje senność, kłopoty z koncentracją i bóle głowy, a więc po ich zażyciu nie wolno prowadzić samochodu.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Leki przeciwbólowe, które w swym składzie zawierają więcej niż jeden składnik, powodują senność , apatię lub nadmierne pobudzenie. Zatem warto uważniej przyjrzeć się, jaki środek przyjmujemy na złagodzenie dolegliwości bólowych.

Leki przeciwalergiczne

Niektóre leki, takie jak Clemastinum przeznaczone dla alergików osłabiają pracę mózgu, powodują senność i zwolniony refleks, dlatego nie można po ich zażyciu wsiadać za kierownicę. Lepiej będzie porozmawiać z alergologiem na ten temat i dobrać inne, mniej szkodliwe tabletki.

5/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.