Co warto wiedzieć o fotoradarach?

Radary to urządzenia, które w teorii mają poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach. Wiadomo jednak, że większość kierowców ma o nich odmienne zdanie. 

W Polsce mamy niewiele autostrad, wiele dróg prowadzi przez teren zabudowany, drogi są  w fatalnym stanie. To wszystko sprawia, że kierowca ma nie lada wyzwanie, aby połapać się we wszystkich ograniczeniach i przepisach. Dodatkowo na kierowców czyhają również fotoradary. Jedyną skuteczną metodą, aby nie dostać mandatu jest przestrzeganie przepisów  i bezpieczna jazda. Co jednak powinniśmy wiedzieć o radarach? 

Zapraszamy do lektury!

Czym grozi oszukiwanie fotoradarów?

Kodeks drogowy wyraźnie mówi, że zabrania się wyposażania pojazdu w urządzenia informujące o działaniu sprzętu kontrolno-pomiarowego. Jeśli kierowca posiadający wyposażenie antyradarowe zostanie zatrzymany przez policję grozi mu mandat oraz punkty karne.

Kiedy możesz zakwestionować policyjny pomiar?

Od razu przestrzegamy – jest to trudne. Jeśli złapie nas drogówką na tak zwaną „suszarkę” możemy spytać o legalizację radaru. Każdy z radarów musi ją posiadać,   jeśli jej nie ma – wynik pomiaru nie jest dowodem. Warto zaznaczyć, że policjant ma obowiązek przedstawić Ci legalizację radaru. Innym sposobem jest udowodnienie, że radar został źle użyty, pod złym kątem, w złej odległości… Jest to jednak bardzo trudne do udowodnienia.

Sposoby na oszukanie radarów

  • Fotoblokery

Fotoblokery to szeroko reklamowane w Internecie spray’e mające na celu uniemożliwienie zrobienia zdjęcia naszej rejestracji. Jest to jednak sposób mało skuteczny i drogi, a podobny efekt możemy uzyskać za pomocą lakieru do włosów. Fotoradary nie mają problemu z wykonaniem czytelnego zdjęcia rejestracji potraktowanej takim spray’em.

  • Antyradary

Są to urządzenia, które mają wykrywać promieniowanie mikrofalowe wysyłane przez radary. Modele nowocześniejsze reagują też na policyjne lasery. Urządzenie to montuje się na kokpicie. Antyradary są łatwo dostępne w Internecie i bardziej skuteczne od fotoblokerów.    Niestety, urządzenia te w wielu przypadkach przekłamują i przede wszystkim są widoczne dla policji.

  • CB-Radio

Jeden z legalnych sposobów uniknięcia mandatu. Kierowcy posiadający CB-Radio komunikują się ze sobą i ostrzegają o czyhających na nas  drogówkach. Są one łatwo dostępne i bardziej wiarygodne od antyradarów.

  • Nakładki polaryzacyjne na tablice rejestracyjne

Nakładki polaryzacyjne sprawiają, że pod różnym kątem nie widać całych numerów rejestracyjnych pojazdu. Są skuteczne, ale również bardzo widoczne, przez co ciężko jest uniknąć kary. Fotoradar nie zrobi nam zdjęć, ale policja z pewnością dołoży nam mandat.

  • Jammery

Jammery służą do oszukiwania fal fotoradaru – wysyłają silniejsze fale elektromagnetyczne. Radar lub fotoradar zarejestruje prędkość, jaką imituje jammer lub wykaże błąd. Jest to najbardziej skuteczna metoda, jednak są trudno dostępne, drogie i działają tylko w przypadku określonych radarów.

 

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.