Jak nie zasnąć za kierownicą?

Każdy kierowca z pewnością chociaż raz doświadczył uczucia znużenia i senności podczas dłuższej jazdy samochodem. Jak dobrze wiemy zaśnięcie za kierownicą może skończyć się naprawdę tragicznie nie tylko dla nas, ale też dla innych osób. Sprawdź więc jak radzić sobie z sennością podczas długiej podróży i jak zminimalizować prawdopodobieństwo uśnięcie za kierownicą.

 

1. Wyłącz ogrzewanie! Każdy z nas dobrze wie jak miło i przyjemnie robi się nam, gdy czujemy ciepło. Zanim się zorientujemy robi się nam błogo i zasypiamy. Tak więc pamiętaj, że ciepło usypia, a chłodne powietrze budzi i orzeźwia. W razie potrzeby możesz np. uchylić okno tak by do środka dostało się świeże powietrze. Oddychaj głęboko, to powinno cię skutecznie obudzić.

2. Włącz radio! Ale pod żadnym pozorem nie słuchaj monotonnych ballad czy nudnych audycji radiowych, bo to może jeszcze tylko zwiększyć uczucie senności! Najlepiej włącz stację, gdzie słychać żywą, energiczną muzykę.

3. Ustaw wsteczne lusterko tak, aby pojazdy poruszające się za tobą nie oślepiały cię. Dzięki temu skoncentrujesz się na drodze przed sobą.

4. Jeśli powyższe porady nie poskutkują i nadal będziesz odczuwać senność i zmęczenie koniecznie jak najszybciej zatrzymaj się na parkingu i prześpij się około 30 minut. To powinno doładować twoje akumulatory na kolejne 2 godziny podróży. Pamiętaj, że lepiej, aby nasza podróż była dłuższa, ale bezpieczna dla nas i dla innych uczestników ruchu.

5. W przypadku dalekiej podróży możesz potrzebować kilku takich drzemek, ale pamiętaj, aby nie było ich więcej niż 3. Nie możesz w ten sposób stale regenerować się, gdyż twój organizm w długiej trasie potrzebuje prawdziwego i dłuższego wypoczynku.

 

Jak nie zasnąć za kierownicą – wideo porady

Sprawdź co robić by nie zasnąć podczas jazdy samochodem ;)

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.