Jak objawia się arytmia serca?

arytmia serca

Jak objawia się arytmia serca?

Czy zdarza Ci się momentami, że serce zaczyna bić jak szalone? Czujesz kłucie w klatce piersiowej? Twoje serce może zwalniać albo zamierać bez ruchu, tak często zdarza się przy arytmii – bardzo poważnym schorzeniu mięśnia sercowego.

Poniżej kilka wskazówek, jak postępować w takich sytuacjach. Zapraszamy do lektury!

Badania diagnozujące arytmię serca

Jeśli ataki spowodowane arytmią powtarzają się dość często, wówczas konieczne będzie wykonanie stosownych badań. W szczególności, gdy objawom towarzyszą również uczucia osłabienia, bólu w klatce piersiowej czy problemów z zasypianiem. Wtedy swoje kroki należy skierować do internisty albo kardiologa. Na wizycie lekarz osłucha Twoje serce, zmierzy tętno, ciśnienie, jak również zaleci Ci wykonanie specjalistycznych badań. Pierwszym będzie EKG serca, które daje odpowiedź na pytanie o rytm serca i częstości jego pracy. Jeśli arytmia jednak nie występuje, wówczas zapis będzie prawidłowy. Następnie lekarz może skierować Cię na bardziej szczegółowe badanie EKG, a mianowicie metodą Holtera. Aparat przez 24 godziny monitoruje pracę serca i diagnozuje ewentualne zaburzenia. Kolejne badanie, jakiemu poddaje się osoba cierpiąca na schorzenia sercowe, to echo serca. Za sprawą tego badania można ocenić jego budowę i funkcjonowanie. W niektórych przypadkach lekarz dodatkowo zleca wykonanie EKG wysiłkowego. To badanie jest najbardziej potrzebne, gdy istnieje konieczność jednoznacznego zdiagnozowania przyczyn zaburzeń rytmu pracy serca.

Leczenie arytmii serca

Sposób podjętego leczenia zależy od przyczyny zaburzeń. Często specjaliści zalecają wykonanie badania potasu i wapnia we krwi. Gdy istnieje przypuszczenie, że arytmia związana jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, wtedy dodatkowo należy wykonać badanie poziomu hormonów tarczycy we krwi oraz TSH we krwi.

Wielokrotnie przyczyną arytmii jest wada serca – wypadanie płatka zastawki. Mimo, że z pozoru może wyglądać na groźne zaburzenie, to jednak z rzeczywistości nie wymaga to żadnego leczenia. Co jedynie pacjent musi znajdować się pod kontrola lekarza kardiologa i regularnie przyjmować magnez.

Jak odczuć ulgę przy arytmii serca?

Arytmia dla wielu chorych jest bardzo nieprzyjemnym odczuciem, które wywołuje dyskomfort. Dlatego warto jest poznać skuteczne sposoby, które zmniejszą tą odczuwalność i przyniosą ulgę.

Najpierw należy się położyć, leżąca pozycja sprzyja aktywności nerwu błędnego, którego zadaniem jest regulowanie rytmu serca. Równie korzystne jest położenie na twarz zimnego kompresu, czy wypicie szklanki zimnej wody.

Jeszcze innym sposobem, aby samodzielnie sobie pomóc jest nabranie głęboko powietrza do płuc i stopniowe jego wydmuchiwanie przez 20 sekund, mając zaciśnięte usta i zatkany nos. Takie ćwiczenie warto wykonywać do czasu, aż objawy ustaną i praca serca ustabilizuje się.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.