Jak rozpoznać depresję u bliskiej osoby?

Jak rozpoznać depresję u bliskiej osoby?

Jak rozpoznać depresję u bliskiej osoby?

Depresja jest niezwykle niebezpieczną chorobą, która powoli niszczy życie osoby chorej, ale też jej bliskich. Bardzo ważne jest by tę chorobę wykryć szybko i jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie. Jeśli więc zauważysz u bliskiej ci osoby podejrzane objawy, które mogłyby wskazywać na depresję musisz prędko zareagować, nie pozostawić jej samej z tym problemem, ale próbować pomóc. Sprawdź jakie są najczęstsze symptomy depresji i co powinno cię zaniepokoić.

 

1. Jeśli osoba ci bliska nagle zamyka się w sobie, przestaje rozmawiać, spotykać z ludźmi chociaż dotychczas była bardzo otwarta i towarzyska powinien być to pierwsze niepokojący sygnał.

2. Zaniepokoić powinny cię również nagłe wybuchy złości czy agresji u osoby, która zawsze była spokojna, opanowana i cierpliwa. Podobnie odwrotnie – osoba, która zawsze była energiczna, wybuchowa nagle stała się obojętna, cicha, wycofana.

3. Kolejnym objawem depresji mogą być zaburzenia snu. Osoba chora budzi się w nocy, miewa lęki, czasami nie może zasnąć wcale lub budzi się dużo wcześniej niż kiedyś. Niestety ten objaw mają szansę zaobserwować tylko osoby, które mieszkają z chorym.

4. Niepokojącym znakiem jest brak radości z życia. Jeśli bliska ci osoba do tej pory cieszyła się swoją pracą, była zadowolona ze swojego życia, miała pasje, a teraz nie potrafi niczym się cieszyć, do pracy idzie z wielkim trudem, porzuciła swoje hobby – jest to zły znak.

5. Pamiętaj, że to tylko niektóre z objawów i nie zawsze muszą oznaczać depresję. Kłopoty z bezsennością mogą np. wynikać z innej choroby, a nerwowość może być spowodowana problemami w pracy czy innymi kłopotami. Lepiej jednak być czujnym i pomylić się niż bagatelizować objawy. Ważne jest byś nie wmawiał komuś choroby, ale na spokojnie porozmawiał z nim i wytłumaczył, że potrzebuje pomocy.

 

Jak rozpoznać depresję u bliskiej osoby – wideo porady

Jak rozpoznać depresję?

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.