Jak masować brzuch

Jak odróżnić niestrawność od problemów gastrycznych?

Jak odróżnić niestrawność od problemów gastrycznych?

Jak odróżnić niestrawność od problemów gastrycznych?

Przejedzenie zwykle kończy się niestrawnością. Nieprzyjemne objawy, czyli uczucie pełności i ucisku w nadbrzuszu, zgaga, nudności i ból brzucha, odbijanie i nieprzyjemny smak w ustach, a także wzdęcia, pojawiają się po posiłkach zbyt obfitych i bardzo tłustych. Dlatego właśnie lekarze nie przepadają za polskimi świętami, gdyż po uroczystych spotkaniach rodzinnych to oni są wzywani do leczenia objawów niestrawności.

 

Sporadyczne objawy niestrawności po ciężkim posiłku nie są niczym dziwnym. Układ pokarmowy nie może poradzić sobie z trawieniem zbyt dużej ilości jedzenia, obciąża ono nadmiernie żołądek i zmusza do ciężkiej pracy wątrobę i trzustkę. Objawy przejedzenia łatwo poznać po tym, że pojawiają się niedługo po posiłku. Zwykle można się ich spodziewać do trzech godzin po ciężkiej i obfitej biesiadzie. Dolegliwości zmniejszają się, np. po wypiciu herbatki ziołowej poprawiającej trawienie.

Jeżeli jednak objawy niestrawności nie przechodzą, utrzymują się długo albo nasilają się, może to świadczyć o poważniejszych problemach. Jest to tym bardziej prawdopodobne, gdy objawy niestrawności pojawiają się coraz częściej i nie przechodzą po zastosowaniu domowych sposobów, bóle są silne, dołączają się wymioty lub objawy ogólne jak chudnięcie i brak apetytu. W takiej sytuacji można podejrzewać, że mamy do czynienia z poważniejszym schorzeniem żołądka (np. chorobą wrzodową) lub trzustki i organizm nie radzi sobie z przetwarzaniem pokarmów. Nieprzyjemne objawy mogą także świadczyć o niedomaganiu wątroby lub dróg żółciowych. Istnieje prawdopodobieństwo, że w woreczku żółciowym lub w przewodach żółciowych pojawiły się złogi, czyli kamienie.

Przy kamicy pęcherzyka żółciowego najbardziej charakterystyczne są ataki kolki żółciowej. Oprócz typowych objawów niestrawności, pojawia się wtedy ostry ból brzucha, który promieniuje często do łopatki czy pleców. Przy powracających objawach niestrawności, należy skontaktować się z lekarzem. Warto przeprowadzić podstawowe badania, np. gastroskopię, która oceni stan przełyku, żołądka i dwunastnicy i pozwoli wykluczyć chorobę wrzodową, oraz badania krwi czy badanie ultrasonograficzne, dzięki którym można sprawdzić, jak funkcjonują wątroba i trzustka.

Aby nie dopuścić do pojawienia się objawów przejedzenia, warto zmienić dietę. Nie objadać się, zamiast dwóch dużych posiłków, jeść kilka małych oraz unikać nadmiaru kawy, alkoholu, soli kuchennej i potraw smażonych w dużej ilości tłuszczu. Wtedy układ pokarmowy będzie funkcjonował prawidłowo i nie zacznie się buntować.

 

Jak odróżnić niestrawność od problemów gastrycznych – wideo porady

Jak walczyć z niestrawnością?

Oceń

One Response

  1. kalinka 22 września 2014

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.