Jeżeli objawami hemoroidów są luźne stolce, świąd odbytu i ślady krwi, to przede wszystkim należy zmienić dietę na bogato błonnikową i pić duże ilości płynów.
W aptekach można kupić wiele maści i czopków, które uśmierzają ból, łagodzą zapalenie i ułatwiają gojenie się zmian chorobowych we wczesnym ich stadium.
Są to takie leki jak, Detralex, Rectosol, Titanoreina, Procto-Glyvenol, Anusol, Avenoc, Neo-Aesculan, Aesculan, Hemorectal, Hemorel, itp. Nowoczesne leki potrafią dodatkowo zwiększać odporność chorych miejsc na zakażenie bakteryjne, które pogarsza przebieg choroby (np. Posterisan).
Stosowane są również inne metody leczenia:
- fotokoagulacja podczerwienią – polega na przykładaniu sondy i wykorzystaniu promieniowania nadczerwieni do wywołania wypadającego guzka.
- skleroterapia – zakłada się ciasne gumowe podwiązki, w okół podstawy guzków krwawniczych, co powoduje zahamowanie ich ukrwienia, martwicę i wypadnięcie
- Metoda Longo – wykonywana jest za pomocą staplera, za pomocą, któego dokonuje się wycięcie i zszycia mechanicznego śluzówki kanału odbytu powyżej linii grzebieniastej.
W zaawansowanej chorobie, gdy hemoroidy wypadają i nie powracają.
W bardzo zaawansowanej chorobie przeprowadza się operacje chirurgiczną, podczas której zmieniono chorobowe żyły są wycinane. Całkowite wyleczenie następuje po dwóch – czterech tygodniach.