Zatrucie jadem kiełbasianym to jedno z najpoważniejszych zatruć, wywołane jedną z najsilniejszych w przyrodzie trucizn. Aby uratować życie i zdrowie chorego, trzeba działać szybko. Informacje na temat tego, jakie objawy powinny wzbudzić niepokój, znajdziesz tutaj –
Poniżej mamy dla Ciebie informacje odnośnie do tego,w jaki sposób leczy się zatrucie jadem kiełbasianym, a także, w jaki sposób mu zapobiegać. Zapraszamy do lektury!
Jak leczy się zatrucie jadem kiełbasianym?
Leczenie zatrucia jadem kiełbasianym należy do lekarza i polega na niezwłocznym przepłukaniu żołądka i wykonaniu lewatywy z ciepłej wody (do 21) oraz podaniu 1—2 łyżek stołowych oleju rycynowego. Jednocześnie podaje się duże dawki surowicy przeciw jadowi kiełbasianemu.
O rozpoznaniu zatrucia jadem kiełbasianym, poza charakterystycznymi objawami, decydują:
- badanie krwi,
- badanie kału,
- analiza podejrzanej żywności.
Dlatego konieczne jest dostarczenie lekarzowi resztek pokarmu, który jadł chory.
Jak zapobiegać zatruciu jadem kiełbasianym?
Zapobieganie zatruciom jadem kiełbasianym polega na przestrzeganiu zasad higieny. Przy robieniu przetworów należy zachować pedantyczną czystość. Produkty przeznaczone do konserwowania muszą być świeże (mięso bez kości) i starannie umyte, idealnie czyste muszą też być naczynia i sprzęt.
Mięso i niektóre warzywa (np. fasolka) w wekach powinny być gotowane trzykrotnie pierwszego i drugiego dnia przez 60 minut, trzeciego dnia – 30 minut. Domowe przetwory, a także konserwy kupowane w sklepach, trzeba przechowywać w niskiej temperaturze (chłodziarce lub piwnicy), chronić przed brudem i kurzem, często przeglądać i sprawdzać, czy się nie psują.
W konserwach zawierających jad kiełbasiany może wytwarzać się gaz, który powoduje tzw. bombaż, czyli widoczną na wieczku wypukłość. Jeśli więc po przebiciu puszki usłyszymy syk wydobywającego się gazu, nie wolno spożywać zawartości. Nie można również karmić nią zwierząt.