Zatrucia bakteryjne, zwłaszcza latem, to sprawa dość powszechna. Jeżeli są niegroźne, nie mamy możliwości kontaktu z lekarzem, leczenie polega przede wszystkim na postępowaniu objawowym, a także stosowaniu odpowiedniej diety.
Wskazówki, jak leczyć zatrucia bakteryjne, znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!
Jak leczyć zatrucia bakteryjne? – wskazówki
Należy przede wszystkim uzupełniać straty płynów, gdyż może dojść do niebezpiecznego dla zdrowia odwodnienia organizmu, strat elektrolitowych, zwłaszcza sody, potasu i chloru, co może pogorszyć stan chorego i spowodować zaburzenia ze strony np. układu krążenia. Nie poleca się picia coca-coli czy innych produktów zawierających kofeinę.
Odpowiednia dieta jest koniecznością. W ostrym nieżycie żołądka przez pierwsze 2 dni z reguły w ogóle nie podaje się pokarmów, jedynie niskosłodzone napoje o temperaturze pokojowej (nawet 2 litry dziennie); następnie wprowadza się powoli kleiki na bazie ryżu lub kaszy manny gotowane na wodzie z dodatkiem soli, a także sucharki, gotowane na miękko jajko, ziemniaki czy gotowane, chude, delikatne mięso.
Podawanie potraw smażonych lub zawierających dużą ilość tłuszczu, a także surowych warzyw i owoców oraz słodkich deserów jest natomiast wykluczone.