Cytologia to badanie, które – wykonywane regularnie – może uchronić przed nowotworem szyjki macicy, pozwala go wykryć na tyle wcześnie, że staje się on uleczalny, dlatego należy wykonywać ją raz do roku, zwłaszcza gdy mamy wielu partnerów seksualnych (lub miałyśmy), gdy dokuczają nam nawracające infekcje intymne, gdy zmagałyśmy się z chlamidą albo wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, ewentualnie gdy borykałyśmy się z nadżerką. W takich sytuacjach prawdopodobieństwo zachorowania jest nawet większe, często lekarz zaleca cytologię nawet co pół roku.
Wyniki badań podawane są w pięciostopniowej skali. Jak je interpretować – wyjaśniamy dzisiaj.
Gdzie udać się na badanie cytologiczne?
Na początek trzeba podkreślić, że specjaliści szacują, iż część wyników badań cytologicznych wykonywanych w naszym kraju jest błędna, zwłaszcza w sytuacji, gdy materiał do badania pobierany jest archaiczną metodą na tzw. „wacik”, gdy wyniki są interpretowane albo na miejscu, od razu, albo w nieodpowiednio przygotowanym w tym celu laboratorium, przez niewykwalifikowanego specjalistę. Najlepiej więc udać się na badanie do szpitala, który ma odpowiednią licencję. Listę takich ośrodków uzyskasz w oddziale NFZ, a udając się do jednego z nich, zyskasz pewność, że pobraną od Ciebie próbką zajmie się doświadczony cytotechnik oraz specjalista patomorfolog, a wynik badania będzie wiarygodny.
Jak interpretować wyniki cytologii?
Wyniki cytologiczne podawane są w dwóch skalach – zgodnie z klasyfikacją Papanicolau, która jest przestarzała i niestosowana już raczej w USA i krajach Unii Europejskiej, a także w systemie Bethesda, który jest nowoczesny i stosowany powszechnie w USA, a także w większości krajów Unii Europejskiej.
- Interpretacja wyników cytologii wg klasyfikacji Papanicolau
I – wszystko jest w porządku
II – stan zapalny (albo przebyty, albo aktualny), wskazana konsultacja z ginekologiem; często dotyczy kobiet z przebytą nadżerką
III – zmiany w pochwie, dzieje się coś niepokojącego; konieczna wizyta u lekarza i konieczne dalsze badania, które pomogą ustalić, czy zmiany to tylko stan zapalny, czy początek nowotworu
IV – świadczy o obecności komórek rakowych; konieczne dalsze badania, które pomogą ustalić, jakiego rodzaju są zmiany
V – zaawansowane zmiany nowotworowe, konieczne podjęcie leczenia
- Interpretacja wyników cytologii w systemie Bethesda
Wyniki w tym systemie podawane są w formie opisowej, przez co są o wiele dokładniejsze. Nie tylko informują o zmianach w obrębie pochwy o charakterze nowotworowym czy zapalnym, ale także o obecności grzybów, bakterii czy wirusów.