Jak miec mocne nerwy

Jak sobie radzić z nerwicą?

Jak sobie radzić z nerwicą?

Jak sobie radzić z nerwicą?

W dzisiejszych czasach bez mocnych nerwów trudno jest przetrwać. Życie jest tak stresujące, że co piąty Polak ma nerwicę. Dlatego warto wzmocnić się psychicznie i żyć na luzie.

Każda nowa sytuacja  uruchamia  hormonalny system odpowiedzi na nią. Organizm zalewa wtedy adrenalina, wzrasta ciśnienie krwi, wszystkie narządy i układy pracują na zwiększonych obrotach. Warto wiedzieć, że stres w umiarkowanych dawkach ma pozytywne działanie.

Nadmierne obciążenie układu nerwowego pretenduje do rozwoju poważnych  chorób: nadciśnienia, cukrzycy, miażdżycy, astmy, atopowego zapalenia skóry, nadczynności tarczycy, gośćca. W skutek długotrwałego stresu może się tez zapoczątkować proces nowotworowy, bo osłabiony układ odpornościowy nie przeciwdziała  skutecznie  powstawaniu i rozmnażaniu się komórek rakowych. Udowodniono, ze kobiety bardziej narażone są na zaburzenia nerwowe.

Zadbaj o siebie. Kiedy się o siebie troszczysz, twój system nerwowy, nawet w kryzysowych sytuacjach cię nie zawiedzie.

  • Odżywiaj się zdrowo.
  • Jedz pokarm, który zawiera tryptofan, witaminę B6 i magnez. Składniki te zwiększają  w ustroju produkcję serotoniny. Dużo  tryptofanu mają kasze pełnoziarniste, w witaminę B6 obfitują banany, natomiast dobrym źródłem magnezu jest czekolada.
  • Pamiętaj, że ruch jest bardzo korzystny dla układu nerwowego, ponieważ kiedy się ruszasz, twój organizm produkuje więcej endorfin, hormonów poprawiających nastrój.
  • Staraj się wysypiać.

Możesz pomóc sobie sama

W walce z nerwicą dobrze sprawdzają się  naturalne lecznicze  preparaty wzmacniające nasz układ nerwowy, również terapie relaksowe.
Środki homeopatyczne, niwelują takie objawy jak nadpobudliwość, bezsenność, bóle i zawroty głowy, kołatanie serca.
Preparaty i herbatki ziołowe. Jeśli najbardziej dokuczają ci stany lękowe, wymieszaj : 3 łyżeczki bazylii, 3 łyżeczki dziurawca, 2 łyżeczki kozłka lekarskiego i 2 łyżeczki melisy. Łyżeczkę mieszanki zaparz w kubku wrzątku, przecedź.

Możesz również wykorzystać aromatoterapię.
Wykorzystuje się w niej  lecznicze działanie  lotnych cząsteczek  olejków eterycznych. Warto stosować olejki: szałwiowe, różane, rozmarynowe, lawendowe.
Można stosować również akupresurę, muzykoterapię. Badania naukowców dowodzą, ze muzyka Mozarta ma działanie uspokajające. Wysokie częstotliwości dźwięków w utworach tego kompozytora normalizują ciśnienie tętnicze, ponieważ są zgodne z rytmem  pracy naszego serca.

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.