Jak hodować oleandry?

Są to dość często spotykane u nas rośliny, które prezentują się bardzo wdzięcznie i są stosunkowo łatwe w uprawie, trzeba tylko wiedzieć, jak o nie dbać. Najlepiej prezentują się w dużych donicach w mieszkaniu lub na zewnątrz, można je też przez cały rok hodować w domu, a latem wynosić na przykład na balkon.

Kwiaty oleandra mogą być różowe, czerwone i białe i wyróżniają się pięknym zapachem, który szczególnie intensywny jest wieczorem. Jednak również sama forma oleandra, a także jego liście prezentują się bardzo pięknie i nadają egzotyczny wygląd naszemu wnętrzu lub balkonowi.

Uprawa oleandrów

Oleandry wymagają dużej ilości światła i musimy liczyć się z tym, że jeśli jej im nie zapewnimy, nie zakwitną (jeśli więc nasza roślina nie chce kwitnąć, właśnie niedobór światła może być tego przyczyną). W naszym klimacie nie można ich hodować bezpośrednio w ziemi, ale jeśli nam na tym zależy, w okresie letnim możemy je wkopać w ziemię wraz z donicą. W mieszkaniu najlepiej umieścić je w miejscu przewiewnym, gdzie będą mieć dostęp świeżego powietrza, gdyż bardzo to lubią.

Najlepszym podłożem dla oleandrów jest gleba gliniasta i musimy pamiętać o tym, by od razu posadzić roślinę w dużej donicy. Ma to na celu nie tylko umożliwienie jej swobodnego rozrostu korzeni, ale też uniknięcie przesadzania w dalszych latach, gdyż oleandry źle to znoszą i łatwo można w ten sposób zniszczyć roślinę.

Jeśli chodzi o podlewanie, to powinno być obfite (ale oczywiście bez przesady) i regularne.

oleandry-uprawa

Rozmnażanie oleandrów

Oleandry rozmnaża się stosunkowo łatwo. Najlepiej robić to poprzez pobranie sadzonek z wierzchołków pędów. Najszybciej ukorzeniają się wczesną wiosną i latem, gorzej jesienią. Pobrane pędy należy umieścić w pojemniku z letnią wodą bądź w doniczce z ziemią albo perlitem. Co ważne, zrobione w ten sposób sadzonki najprawdopodobniej zakwitną jeszcze w tym samym roku, gdyż oleandry kwitną już wtedy, gdy są bardzo małe.

Rośliny te można rozmnażać również z nasion, ale wówczas trzeba dłużej czekać na kwiaty. Nasiona wysiewa się w kwietniu, zgodnie z zaleceniami producenta.

Oceń

Tagi:

  • oleandry

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.