Jak hodować astry?

Wyróżniamy około 250 gatunków astrów, a więc mamy do wyboru sporo rodzajów tych kwiatów jeśli chcemy je uprawiać, w dodatku niemal wszystkie doskonale czują się w umiarkowanym klimacie, w którym występują naturalnie. Większość gatunków ma bardzo dekoracyjne kwiaty, dlatego często możemy je spotkać w przydomowych ogródkach i na rabatach i wcale nie poprzestajemy tylko na znanym i chętnie wybieranym gatunku zwanym gawędką.

Astry można również spotkać w ich naturalnym środowisku, gdzie rosną dziko i jest ich wiele gatunków, m.in. aster alpejski, drobnokwiatowy, aster lancetowaty, aster nowoangielski, aster nowobelgijski, aster solny czy aster wierzbolistny. Nazwa “aster” wywodzi się od starogreckiego słowa oznaczającego gwiazdę, co stanowi nawiązanie do kształtu koszyczka kwiatowego astrów.

Uprawa astrów 

Astry to rośliny bardzo łatwe i wdzięczne w uprawie. Najlepiej czują się w pełnym słońcu albo półcieniu, wtedy najlepiej rosną. Muszą mieć żyzną i przepuszczalną ziemię, a także należy dbać o utrzymanie stałej wilgotności podłoża.

Jeśli hodujemy wysokie odmiany astrów, musimy koniecznie zapewnić roślinom podpórki, gdyż bez tego mogą łamać się z powodu nawet niewielkiego wiatru albo nawet pod własnym ciężarem, a poza tym na pewno będą się nieestetycznie uginać.

Kiedy astry przekwitną, powinniśmy przyciąć je przy samej ziemi.

Przez cały czas musimy zwracać uwagę na to, czy roślin nie atakuje mączniak prawdziwy, ślimaki albo mszyce, ponieważ szkodniki te często niszczą astry.

astry

Rozmnażanie astrów

Rośliny te stosunkowo łatwo rozmnaża się poprzez podział, trzeba jednak dokonywać tego jesienią. Możemy również rozmnażać je wiosną, ale wówczas należy to zrobić poprzez zdrewniałe sadzonki.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.