Jak dbać o woskownicę?

Woskownica piękna, określana także hoją, jest to wspaniale kwitnące pnączem. Uprawia się dwie odmiany rośliny – woskownicę piękną oraz woskownicę różową. Woskownica piękna  wymaga jednak bardziej „cieplarnianych” warunków niż częściej uprawiana woskownica różowa.

Roślina pochodzi z Dalekiego wschodu i lasów tropikalnych Australii. Ma duże skórzaste liście z których wyrastają różowe lub białe kwiaty.

Woskownica – Jak o nią dbać?

  • Stanowisko woskownicy

Roślina ta lubi miejsca jasne.

  • Temperatura woskownicy

Najlepiej czuje się w temperaturze ok. 20°C; jesienią, po okresie kwitnienia, może przebywać w odrobinę chłodniejszym miejscu.

  • Podlewanie woskownicy

Roślinę należy podlewać od wiosny do końca lata systematycznie i raczej obfite; jesienią, szczególnie w chłodniejszym pomieszczeniu podlewanie trzeba ograniczyć; pod koniec zimy, po przeniesieniu rośliny do ciepłego miejsca należy stopniowo zwiększać ilość wody. Poleca się również zraszanie, ale tylko wtedy, gdy roślina nie ma pąków kwiatowych.

woskownica

  • Nawożenie woskownicy

Roślinę nawozi się wiosną i latem co 2 tygodnie roztworem nawozów mineralnych albo przefermentowanym i rozcieńczonym kurzeńcem, ewentualnie gnojówką.

  • Przesadzanie woskownicy

Młode rośliny przesadza się co roku wiosną, z kolei starsze co 2-3 lata, do żyznej, przepuszczalnej i piaszczysto-gliniastej ziemi z kompostem, dodatek torfu nie jest raczej wskazany.

  • Rozmnażanie woskownicy

Podczas przesadzania rozdziela się starszą, rozrośniętą roślinę; sadzonki pędowe z parą liści, cięte z lekko zdrewniałych pędów, łatwo ukorzeniają się, zwłaszcza w doniczce wypełnionej mieszaniną torfu i piasku, pod przykryciem z folii i w ciepłym miejscu.

  • Szkodniki i choroby atakujące woskownicę

Rośliny, które zimują w ciepłych i suchych pokojach mogą zostać zaatakowane przez tarczniki i przędziorki, które zwalcza się opryskując roślinę wywarem z tytoniu; tytoń z jednego papierosa gotować 15 min w 1/2 litra wody, po ostygnięciu przecedzić. Opadanie pąków kwiatowych może być wywołane zmianą miejsca, przeciągami i przesuszeniem podłoża.

hoja-woskownica

Woskownica piękna

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.