Jak pielęgnować rośliny podczas urlopu?

Lato to czas wyjazdów wypoczynkowych i urlopów, w czasie których często pojawia się problem, co zrobić z roślinami doniczkowymi w naszym domu.

Jeżeli nie mamy nikogo, kto mógłby je podlewać, musimy zapewnić im optymalne możliwe warunki życia.

Pielęgnacja roślin w czasie urlopu

Przede wszystkim należy ustawić rośliny w odpowiednim miejscu – w ciemnych pomieszczeniach z dala od okien i źródeł ciepła, które przyspieszają wyparowywanie wody z gleby. Warto też zostawić pootwieranie drzwi w pokojach, w których stoją rośliny, i postawić je w pobliżu otworów wentylacyjnych.

Ciekawym sposobem podlewania roślin w czasie urlopu jest podlewanie kapilarne za pomocą maty kapilarnej – jeden jej koniec wkładamy do napełnionej wodą komory zlewozmywaka czy wanny, drugi układamy na nieco wyżej położonej półce – i na nim stawiamy doniczki. Mata wchłonie wodę, a rośliny pobiorą jej tyle, ile potrzebują.

Jeśli nasze rośliny doniczkowe nie wymagają częstego podlewania – można je podlać przed wyjazdem, następnie owinąć w folię (tak, by ta nie dotykała liści – tworzymy coś na kształt szklarni, która będzie utrzymywała odpowiedni poziom wilgoci) oraz ustawić wokół nich pojemniki z wodą – woda będzie parować, nawilżając tym samym powietrze.

Można też  z ziemią w doniczce zmieszać tzw. HydroŻel – specjalny preparat, który magazynuje nadmiar wody z doniczki, a następnie stopniowo ją uwalnia. Zapobiega on ryzyku przelania rośliny, a także pozwala na rzadsze jej podlewanie – rozwiązanie w sam raz na urlop.

kwiaty-podczas-urlopu

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.