Jak uprawiać koleus?

Koleus Blumego to roślina, którą nazywa się też pokrzywką brazylijską. Ma ona wiele odmian, które posiadają różnobarwne, ząbkowane lub postrzępione liście. Jego niebieskie kwiatostany są niepozorne i niezbyt atrakcyjne, dlatego najlepiej od razu usuwać, gdyż hamują wzrost.

Intensywność barwy liści zależy od nasłonecznienia; liście roślin stojących w cieniu bledną i zielenieją. Jest rośliną wieloletnią, jednak co roku należy pobierać nowe sadzonki, gdyż tylko jednoroczne rośliny mają ładny, krzewiasty pokrój, uzyskany przez uszczykiwanie pędów.

Wskazówki, jak uprawiać koleus 

  • Stanowisko dla koleusa

Koleus wymaga stanowiska słonecznego. Najlepsze więc będzie dla niego południowe okno, zaś latem można przenieść go na balkon lub do ogrodu.

  • Temperatura dla koleusa

Latem optymalna dla koleusa będzie temperatura pokojowa, zimą potrzebuje niższej – około 10°C.

  • Podlewanie koleusa

Od wiosny do końca lata koleus należy podlewać obficie, zaś jesienią i zimą umiarkowanie.

koleus

  • Nawożenie koleusa

Od marca do sierpnia warto nawozić koleus co 1-2 tygodnie roztworem nawozów mineralnych niezawierających wapnia.

  • Przesadzanie koleusa

Jako że koleus jest zazwyczaj hodowany jako roślina jednoroczna, nie wymaga przesadzania.

  • Rozmnażanie koleusa

Koleusa najlepiej rozmnażać w marcu, przez sadzonki wierzchołkowe z jedną parą liści; ukorzeniają się łatwo w mieszance ziemi kompostowej, torfu i piasku w proporcjach 4:2:1.

  • Szkodniki i choroby atakujące koleus

Koleus bardzo często jest atakowany przez mączlika szklarniowego, który jest trudny do zwalczania. Można kilkakrotnie opryskać rośliny wywarem z tytoniu (tytoń z jednego papierosa gotować 15 minut w 0,5 l wody, ostudzić, przecedzić), roztworem LUDWIKA lub preparatem przeznaczonym do zwalczania insektów, najlepiej takim, który ulega biologicznemu rozkładowi.

lisc koleusa

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.