Koleus Blumego to roślina, którą nazywa się też pokrzywką brazylijską. Ma ona wiele odmian, które posiadają różnobarwne, ząbkowane lub postrzępione liście. Jego niebieskie kwiatostany są niepozorne i niezbyt atrakcyjne, dlatego najlepiej od razu usuwać, gdyż hamują wzrost.
Intensywność barwy liści zależy od nasłonecznienia; liście roślin stojących w cieniu bledną i zielenieją. Jest rośliną wieloletnią, jednak co roku należy pobierać nowe sadzonki, gdyż tylko jednoroczne rośliny mają ładny, krzewiasty pokrój, uzyskany przez uszczykiwanie pędów.
- Stanowisko dla koleusa
Koleus wymaga stanowiska słonecznego. Najlepsze więc będzie dla niego południowe okno, zaś latem można przenieść go na balkon lub do ogrodu.
- Temperatura dla koleusa
Latem optymalna dla koleusa będzie temperatura pokojowa, zimą potrzebuje niższej – około 10°C.
- Podlewanie koleusa
Od wiosny do końca lata koleus należy podlewać obficie, zaś jesienią i zimą umiarkowanie.
- Nawożenie koleusa
Od marca do sierpnia warto nawozić koleus co 1-2 tygodnie roztworem nawozów mineralnych niezawierających wapnia.
- Przesadzanie koleusa
Jako że koleus jest zazwyczaj hodowany jako roślina jednoroczna, nie wymaga przesadzania.
- Rozmnażanie koleusa
Koleusa najlepiej rozmnażać w marcu, przez sadzonki wierzchołkowe z jedną parą liści; ukorzeniają się łatwo w mieszance ziemi kompostowej, torfu i piasku w proporcjach 4:2:1.
- Szkodniki i choroby atakujące koleus
Koleus bardzo często jest atakowany przez mączlika szklarniowego, który jest trudny do zwalczania. Można kilkakrotnie opryskać rośliny wywarem z tytoniu (tytoń z jednego papierosa gotować 15 minut w 0,5 l wody, ostudzić, przecedzić), roztworem LUDWIKA lub preparatem przeznaczonym do zwalczania insektów, najlepiej takim, który ulega biologicznemu rozkładowi.