Jak dbać o ketmię?

Ketmia – róża chińska – powróciła do kwiaciarni w formie miniaturowej, skarlonej, wskutek podlewania preparatem chemicznym osłabiającym wzrost pędów. Jednak po pewnym czasie, gdy preparat przestaje działać, róża chińska wyrasta do wielkości rozłożystego krzewu.

Kwitnie cały rok poza kilkoma tygodniami listopada i grudnia, przekwita po jednym dniu, ale codziennie pojawia się nowy kwiat.

 

Ketmia – jak o nią dbać?

  • Stanowisko dla ketmii

Ketmia lubi jasne, ale nie nasłonecznione miejsca; w zbyt ciemnym stanowisku słabo kwitnie.

  • Temperatura dla ketmii

Najlepsza temperatura dla tej rośliny to 12-15°C, zimą powinna być o kilka stopni niższa niż latem.

  • Podlewanie ketmii

Ziemia w doniczce stale powinna być lekko wilgotna, gdy roślina kwitnie podlewanie powinno być raczej obfite.

ketmia

  • Nawożenie ketmii

Od marca do sierpnia co tydzień należy ją nawozić nawozami mineralnymi albo rozcieńczonym, przefermentowanym kurzeńcem lub gnojówką.

  • Przesadzanie ketmii

Młode rośliny należy przesadzać co roku w lutym, starsze – jeśli nie wymagają większej doniczki – nawet co 5 lat; ziemia powinna składać się z kompostu i ziemi liściowej z domieszką piasku.

  • Rozmnażanie ketmii

Rozmnażanie odbywa się przez sadzonki wierzchołkowe ścinane w maju z nie kwitnących pędów; ukorzenia się je w mieszaninie torfu z piaskiem, w ciepłym miejscu, a doniczkę nakrywa torbą foliową, aby utrzymać wyższą wilgotność powietrza.

  • Szkodniki i choroby atakujące ketmię

W zbyt ciepłych pomieszczeniach ketmia często atakowana bywa przez przędziorki i mszyce, które trudno zmywać z liści, trzeba więc spryskiwać roślinę preparatami chemicznymi (pirimor przeciw mszycom, roztoczol przeciw przędziorkom). Opadanie pąków kwiatowych może być spowodowane przesuszeniem lub niedożywieniem rośliny, natomiast zwijanie się i opadanie liści – zbyt suchym powietrzem w mieszkaniu.

hibiskus

 

Ketmia – Róża Chińska

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.