Jak dbać o zielistkę?

Zielistka Sternberga odmiany Variegatum posiada zielono-białe paskowane liściach i jest, tak samo jak gatunek o całkowicie zielonych liściach czy odmiana żółtopaskowana, jedną z najbardziej wytrzymałych i odpornych roślin doniczkowych. Dobrze przystosowuje się do miejsc słonecznych i ciemnych, chłodu i ciepła.

Posiada mięsiste korzenie, których rolą jest gromadzenie wody. Świetnie spełniają one swoje zadanie – dzięki nim wykazuje dużą odporność na zasuszenie. Jest długowieczna, jednakże po kilku latach, gdy straci dolne liście, najlepiej zastąpić ją młodymi roślinami.

 

Wskazówki, w jaki sposób pielęgnować zielistkę

  • Stanowisko dla zielistki

Zielistka nie jest bardzo wymagająca, jeżeli chodzi o stanowisko. Preferuje miejsca jasne, ale również może rosnąć w miejscach półcienistych i prawie ciemnych.

  • Temperatura dla zielistki

Zielistka świetnie toleruje każde warunki, szybko przystosowuje się zarówno do ciepła, jak i do chłodu.

  • Podlewanie zielistki

Wiosną i latem najlepiej jest podlewać zielistkę dość obficie, jesienią i zimą umiarkowanie.

  • Nawożenie zielistki

Zielistkę należy nawozić wiosną i latem co 2 tygodnie mieszanką nawozów mineralnych.

  • Przesadzanie zielistki

Zielistkę należy przesadzić, jeśli korzenie nie mieszczą się w doniczce, najlepiej do szerokiego pojemnika. Idealne podłoże powinno się składać z przepuszczalnej ziemi ogrodowej z domieszką torfu.

  • Rozmnażanie zielistki

Zielistkę można rozmnażać przez cały rok, poprzez oddzielenie odnóżek wyrastających na końcu zwisających pędów. Od razu ukorzeniają się one w doniczce, z reguły bardzo dobrze.

  • Szkodniki i choroby atakujące zielistkę

Zdarza się, że roślinę atakują tarczniki, które zmywa się wodą z szarym mydłem i denaturatem (łyżka szarego mydła i łyżeczka denaturatu na litr wody).

zielistka

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.