Jak dbać o sabotka?

Sabotek to niewielki azjatycki storczyk. Jeśli odpowiednio się o niego dba, można go uprawiać w domu przez długi czas. Sabotek kwitnie przez okres około 2 miesięcy, zazwyczaj zimą lub jesienią i jest piękną ozdobą parapetów.

Posiada bardzo piękne kwiaty w różnych kolorach. Najczęściej występuje w barwach zieleni, żółci, brązu, bieli, ciemnego i jasnego różu.

 

Sabotek – jak o niego dbać?

  • Stanowisko sabotka

Lubi miejsca jasne oraz półcieniste, takie jak np. wschodnie czy północne okno. Latem powinien być chroniony przed ostrym słońcem.

  • Temperatura sabotka

Zimą najlepsza temperatura dla niego to około 18 stopni C, natomiast od wiosny do jesieni około 20 stopni C.

  • Podlewanie sabotka

Roślinę należy podlewać regularnie miękką wodą, w temperaturze pokojowej, wiosną i latem roślina potrzebuje większych ilości wody, aby podłoże było ciągle wilgotne. Rano spryskiwać liście rośliny bez pąków, 2-3 tygodnie po kwitnieniu podlewać rzadziej i mniejszą ilością wody, jednak pamiętać, aby nie zasuszyć podłoża.

sobotek

  • Nawożenie sabotka

Roślinę nawozi się od marca do sierpnia co 2-3 tygodnie bardzo silnie rozcieńczonym roztworem gnojówki na przemian z nawozami mineralnymi o jak najmniejszej zawartości wapnia.

  • Przesadzanie sabotka

Sabotka przesadza się co 2 lata lub, jeśli korzenie nie mieszczą się w doniczce, wiosną po kwitnieniu. Podłoże musi być przepuszczalne, ubogie w składniki pokarmowe.

  • Rozmnażanie sabotka

Rozmnaża się za pomocą dzielenia starszych kęp na mniejsze.

  • Szkodniki i choroby sabotka

Jeśli powietrze jest zbyt suche roślina może zostać zaatakowana przez przędziorki.

jak-dbac-o-sobotek

4/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.