Jak nawozić rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe wymagają największej pielęgnacji w okresie wzrostu – czyli wiosną i latem.

Oprócz systematycznego przesadzania należy zapewnić im także odpowiednią ilość substancji odżywczych (azotu odpowiedzialnego za wzrost liści, fosforanów niezbędnych do prawidłowego rozwoju korzeni czy potasu pobudzającego wzrost kwiatów i owoców), a także niewielkich ilości tzw. mikroelementów, które znaleźć można w dostępnych w sklepach ogrodniczych gotowych nawozach. W okresie intensywnego wzrostu najlepiej nawozić rośliny raz na dwa – trzy tygodnie.

Pamiętajmy jednak, że rośliny dopiero przesadzone w świeżej ziemi mają odpowiednią ilość substancji pokarmowych, która wystarczy im na co najmniej dwa miesiące – aby korzenie prawidłowo się rozwijały, nie powinniśmy ich przez taki czas po przesadzeniu nawozić.

Najodpowiedniejsze dla roślin doniczkowych są nawozy w płynie, rozpuszczane w wodzie tuż przed podlewaniem – nawóz dociera bezpośrednio do ziemi i nie uszkadza młodych korzeni czy liści.

W okresie spoczynku roślin, czyli w zimie, najlepiej całkowicie zaprzestać nawożenia i wznowić je dopiero wówczas, gdy roślina znowu zacznie rosnąć. Roślina nie może bowiem otrzymać zbyt wielu nawozów – zacznie wyrodnieć. Z kolei zbyt mała ilość nawozów sprzyja chorobom i podatności na szkodniki.

rosliny-doniczkowe-jak-o-nie-dbac

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.