Jak dbać o figowiec sprężysty?

Figowiec sprężysty czyli Ficus elastica, jest odmianą fikusa bardzo efektowną, można powiedzieć, że bardziej niż dobrze nam znane fikusy o ciemnozielonych liściach.

Nie ma wielkich wymagań, jest rośliną długowieczną, właściwie o każdej porze roku wygląda ładnie i nie traci dolnych liści, jeśli nie jest nadmiernie podlewany lub zasuszony. Dzisiaj mamy dla Ciebie kilka wskazówek odnośnie do pielęgnacji figowca, dzięki którym Twoja roślina będzie rosła zdrowo.

Wskazówki, jak dbać o figowiec sprężysty 

  • Stanowisko dla figowca

Figowiec sprężysty wymaga stanowiska jasnego, lecz osłoniętego przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Nie wystawiaj go więc na zewnątrz.

  • Temperatura dla figowca

Figowiec sprężysty wymaga przez cały rok temperatury pokojowej, zimą może być ona nieco niższa – wówczas trzeba ograniczyć podlewanie. Korzystnie wpływa także podgrzewanie podłoża (kaloryfer pod parapetem), jednak trzeba wówczas częściej spryskiwać liście.

  • Podlewanie figowca

Figowiec wymaga podlewania umiarkowanego, wiosną i latem nieco obfitszego niż jesienią i zimą. Wiosną, zwłaszcza dla odmian pstrolistnych, korzystne jest spryskiwanie.

  • Nawożenie figowca

Figowiec należy nawozić od marca do początku sierpnia co tydzień, używając w tym celu roztworu nawozów mineralnych dla roślin doniczkowych.

  • Przesadzanie figowca

Figowiec należy przesadzać w marcu do niewiele większej doniczki, ale najlepiej jedynie w sytuacji, jeśli bryła korzeniowa nie mieści się w dotychczasowej. Odpowiednim dla niego podłożem jest mieszanka ziemi kompostowej z torfem i piaskiem.

  • Rozmnażanie figowca

Figowiec należy rozmnażać przez sadzonki (z jednym liściem) ukorzenione w mieszance torfu i piasku w ciepłym miejscu pod przykryciem z folii. Starsze egzemplarze, które straciły dolne liście, odmładza się przez odkłady powietrzne.

  • Szkodniki i choroby atakujące figowiec

Jeżeli jest osłabiony, figowiec może paść ofiarą przędziorków, wciornastek, także tarczników, które należy zmywać z liści watką zwilżoną w roztworze szarego mydła (1 łyżka na 1 l wody) i denaturatu (1 łyżeczka na 1 l wody). Choroby są głównie spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją: zalewaniem ziemi w doniczce, przesuszaniem, zbyt suchym powietrzem w mieszkaniu.

jak-dbac-o-figowiec-sprezysty

Oceń

Tagi:

  • figowiec sprężysty

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.