Jakie istnieją techniki ręcznego zdobnictwa?

Każdy z nas posiada jakieś predyspozycje. Talentu nie da się nabyć. Można go jedynie rozwijać. W dzieciństwie człowiek poznaje świat, uczy się wielu rzeczy i wtedy właśnie zaczyna odkrywać, w czym jest dobry. Mogą to być umiejętności sportowe, naukowe, lub artystyczne np. gra na instrumencie, śpiew, malarstwo, a także zdolności manualne tj. rzeźbiarstwo, projektowanie, tworzenie ręcznie robionej biżuterii i ozdób.

Ta ostatnia dziedzina zyskuje coraz większą popularność.

Współcześnie ludzie dążą do tego, aby się wyróżnić. Otaczają nas przedmioty, które są produkowane masowo. Czasami jednak szukamy czegoś nietuzinkowego. Chcemy wyglądać wyjątkowo. Kobiety chcą być eleganckie, otaczać się rzeczami ładnymi, które podkreślają ich wizerunek i charakter. W programach telewizyjnych pojawiają się artyści rzemieślnicy, którzy trudnią się rękodzielnictwem zawodowo. Koraliki, serwetki, aniołki z masy solnej, papierowe ozdoby, ręcznie robione kolczyki, przedmioty użytkowe – to wszystko kusi swoją oryginalnością, niepowtarzalną estetyką i wzornictwem. W Polsce pojawiają się specjalne imprezy, na których promowani są artyści trudniący się tego rodzaju dziedziną. Na wyroby typu hand made można natrafić na różnego rodzaju kiermaszach i targach.

Co przyczynia się do popularności rękodzielnictwa?

Przede wszystkim cena. Pomimo wysokich walorów estetycznych przedmioty typu hand made nie są aż tak kosztowne. Są oczywiście wyjątki, np. ręcznie zdobiona porcelana. Jednak finezyjną biżuterię można kupić za niewielkie pieniądze. Dzięki temu nie wydając wiele, można wyglądać naprawdę wyjątkowo. Czasami niepozorny dodatek w postaci filcowej broszki dopiętej do płaszcza, kolczyków w etnicznym stylu czy fantazyjnej bransoletki czyni nasz strój niepowtarzalnym. Dlatego też przedmioty typu hand made stały się inspiracją dla światowych gwiazd, tj. Beyonce.

Korzystają z nich, aby podkreślić swój styl i indywidualność. Urządzają mieszkania i domy, opierając się na różnorodnych artystycznych pomysłach. Popularne stały się więc techniki patchwork oraz decoupage. Pierwsza z nich polega na zszywaniu tkanin o różnych wzorach i kolorach. Powstała w Anglii, kiedy nastał kryzys. Starano się wówczas wykorzystać każdy kawałek tkaniny. Ze starej koszuli, sukienki, można było uszyć nowe ubranie. Z czasem zaczęto tworzyć z resztek materiałów piękne narzuty, poduszki, kapy, torebki o niepowtarzalnych wzorach. Technika ta zaczęła być doceniana. Nadano jej rangę sztuki.

Patchwork wykonujemy przy użyciu maszyny do szycia. Wystarczą skrawki materiałów, kwadraty, trójkąty, kółka, paski, aby połączyć je ze sobą i stworzyć zupełnie nowy styl. Natomiast Decoupage to technika, która była już znana w XII wieku na Dalekim Wschodzie. W Europie stała się popularna w XVII wieku, dzięki niej możliwe jest ręczne ozdabianie pudełek, butelek, przedmiotów toaletowych. W tym celu wykorzystuje się kolorowe serwetki, ozdobny papier, obrazki z różnego rodzaju motywami. Na dworze Ludwika XV wykorzystywano tę metodę do dekorowania mebli i przedmiotów codziennego użytku.

techniki-zdobienia

Jakie materiały są potrzebne do tego rodzaju zdobnictwa? Przede wszystkim wykorzystuje się to wszystko, co dostępne jest w domu. Mogą to być gazety, wydruki komputerowe. Niezbędnymi narzędziami są zaś: klej, farby akrylowe, nożyczki, nóż do tapet, pędzle, waciki, patyczki, gąbki czy chusteczki jednorazowe. Wśród popularnych przedmiotów wykorzystywanych do ozdabiania znajdują się świeczniki, doniczki, ramki do zdjęć, skrzynki czy albumy.

Inną równie słynną techniką zdobniczą jest Origami. Jest to sztuka składania papieru, która pochodzi z Chin oraz Japonii. Szczególnie przydatna może być tutaj znajomość geometrii. Papierowe fantazje doceniane są na całym świecie. W Polsce założono nawet Polskie Towarzystwo Miłośników Origami.

Idea „zrób to sam” daje niezwykle dużą radość i pozwala wyrazić siebie, swoją osobowość i potrzeby. Kiedyś szydełkowanie, dzierganie, szycie, tkactwo wydawały się zajęciem zarezerwowanym wyłącznie dla babć, dziś stało się czymś niezwykle docenianym. Niestety nie każdy ma „to coś”, aby podjąć się tworzenia tego typu przedmiotów. Pewnych rzeczy można się nauczyć, ale wrodzone predyspozycje, zmysł artystyczny, estetyka tworzenia są nam dane lub nie. Zdolności manualne można więc doskonalić, ale trudno jest je nabyć. Plecionkarstwo, garncarstwo, koszykarstwo, tworzenie Origami czy ręcznej biżuterii wymagają od artysty niezwykłego kunsztu i cierpliwości.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.