Męczennice, czy passiflory, nie są bardzo popularne w naszym kraju i zwykle hodują je jedynie pasjonaci roślin i tego konkretnego gatunku. Wyróżniamy ich około 500, przy czym trzeba wiedzieć, że jest to pnącze tropikalne, wywodzące się się z Ameryki podzwrotnikowej, więc rośliny te wymagają odpowiedniej opieki, z czym pewnie nie każdy będzie w stanie sobie poradzić.
Najczęściej spotykanym gatunkiem męczennicy jest passiflora incarnata, czyli cielista, którą często możemy znaleźć w sklepach ogrodniczych. Roślina ta jest łatwiejsza w uprawie niż jej siostry, ale trzeba przyznać, że – mimo iż jest niezaprzeczalnie piękna – jest to jedna z mniej imponujących odmian.
Inne gatunki, o jakich kupno i hodowlę możemy się pokusić, to: męczennica błękitna, zwana też modrą (nazwa właściwa: Passiflora caerulea), męczennica groniasta (Passiflora racemosa), męczennica jadalna (Passiflora edulis), męczennica miękka (Passiflora mollissima), męczennica olbrzymia (Passiflora quadrangularis), męczennica wawrzynolistna (Passiflora laurifolia), a także Passiflora amalocarpa, Passiflora amethystina, Passiflora aurantia, Passiflora capsularis, Passiflora citrina, Passiflora coccinea, Passiflora foetida, Passiflora helleri, Passiflora holosericea, Passiflora karwinskii, Passiflora ligularis, Passiflora mucronata, Passiflora murucuja, Passiflora pinnatistipula, Passiflora serratifolia, Passiflora tarminiana, Passiflora tenuifila, Passiflora tripartita, Passiflora tulae, Passiflora vitifolia, Passiflora yucatanensis. Niektóre męczennice możemy hodować tylko jako rośliny ozdobne, ale inne posiadają jadalne owoce, które są dodatkowym argumentem przemawiającym za hodowlą tych niezwykłych roślin.
Rośliny te najlepiej czują się w pełnym słońcu, możemy je więc umieścić w oknie wychodzącym na południe, na balkonie czy bezpośrednio na podwórku, w dużych donicach. Rośliny lubią ciepło, zatem nie musimy się martwić, że słońce i ciepło im zaszkodzą.
Podłoże powinna stanowić mieszanina ziemi liściowej i darniowej z dodatkiem torfu i piasku, wszystko w takich samych proporcjach.
Musimy pamiętać o tym, by pod koniec okresu spoczynku, czyli wczesną wiosną, skrócić pędy rośliny o 1/3 długości. Natomiast podczas okresu wegetacji musimy dbać, by pędy nie oplatały siebie wzajemnie, ponieważ znacznie osłabia to roślinę i przyczynia się do słabszego kwitnienia oraz owocowania (u roślin wydających owoce jadalne).
Rozmnażanie męczennicy
Ciężko jest rozmnażać męczennice z nasion i dotyczy to wszystkich gatunków, przede wszystkim dlatego, że uzyskane w ten sposób rośliny są słabe i gorzej rosną, częściej także są atakowane przez choroby i szkodniki, zatem stosunkowo łatwo można je stracić.
Najkorzystniejszym sposobem rozmnażania jest podział bryły korzeniowej: roślinę należy wykopać, a następnie rozerwać ją na mniejsze sadzonki w taki sposób, by każda miała korzenie. Oczywiście musimy bardzo uważać, by ich nie uszkodzić, zarówno podczas podziału, jak i wsadzania sadzonek do ziemi.
Dobrym sposobem jest również rozmnażanie męczennic poprzez sadzonki pędowe, jednak muszą to być pędy półzdrewniałe, posiadające co najmniej 3 liście. Pędy należy oberwać lub odciąć nożem, usunąć im wąsy czepne i wsadzić do doniczki z ziemią (wcześniej dobrze jest zanurzyć końcówkę pędu w ukorzeniaczu przeznaczonym do roślin półzdrewniałych). Ukorzeniania przebiegnie sprawniej, gdy sadzonki będziemy trzymać w cieple, najlepiej w temperaturze 25-30 °C.