Jak wykorzystywać magnolię?

Magnolie są nie tylko piękne, ale również zdrowe. Uważa się, że wdychanie ich zapachu działa relaksująco. Ale największą moc posiadają wyciągi z magnolii.

Wiele osób postrzega w magnoliach jedynie piękny wygląd.  W Polsce przez znaczną część społeczeństwa jest uważana za roślinę ozdobną, podczas gdy Chińczycy i rdzenni Amerykanie docenili roślinę z uwagi na jej terapeutyczne działanie.

Magnolia lekarska

Największe znaczenie w medycynie naturalnej ma magnolia lekarska. Jest wpisana na listę chińskich oraz japońskich monografii oraz Światowej Organizacji Zdrowia. Kora magnolii lekarskiej ma działanie uspakajające i ułatwiające zasypianie. Dodatkowo wykazuje się właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwskurczowymi. W Chinach od lat przyrządza się aromatyczny napar ułatwiające trawienie.

Magnolia czerwonokwiatowa również została doceniona w medycynie naturalnej. W krajach Dalekiego Wschodu z jej kwiatów sporządza się mikstury leczące przeziębienia. Przynoszą ulgę w katarze i działają przeciwbólowo.

Z magnolii pośredniej robi się środki przeciwgorączkowe i przeciwreumatyczne.

Składniki

Magnolia posiada właściwości ułatwiające zasypianie. Jej kora zawiera magnolol i honokiol. Pierwszy działa przeciwzapalnie i przeciwskurczowo. Drugi w ostatnich latach jest szczególnie brany pod uwagę, ponieważ z badań wynika że może zmniejszać wzrost guzów nowotworowych. Dodatkowo, chronią komórki nerwowe oraz zapobiegają zakrzepom.

Magnolia w aptece i drogerii

W naszym kraju niestety nadal jest mało preparatów wzbogaconych wyciągami z magnolii. Póki co w aptece można dostać środek łagodzący stres i ułatwiające zasypianie. Jest to Magnolia Salus. W sklepach internetowych można zakupić Magnolię Bark, Swanson, który zawiera podobne właściwości.

W drogeriach znajdziemy znacznie więcej kosmetyków z wyciągami z magnolii. Ekstrakt z tej rośliny posiada właściwości hamujące powstawanie zmarszczek. Dodatkowo działa przeciwbakteryjnie oraz łagodząco. To częsty składnik kremów, toników czy innych kosmetyków o działaniu odmładzającym czy też przeciwtrądzikowym. Magnolia również została doceniona we fryzjerstwie, gdyż wyciąg z niej jest częstym składnikiem odżywek do włosów.

magnolia1

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.