Jak wyegzekwować dług?

Jeżeli dłużnikowi nie śpieszy się ze zwrotem długu trzeba użyć środków prawnych w celu odzyskania świadczeń, które się nam należą.

dlug

Pierwszy krok to wezwanie dłużnika do zwrotu pieniędzy. Wezwanie wysyłamy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. W piśmie określamy rodzaj zobowiązania, sposób oraz termin zwrotu długu. Zachowujemy dla siebie kopie pisma, które wysłaliśmy, które będzie naszym dowodem, a także żółtą zwrotkę z poświadczeniem odbioru przesyłki. Jeżeli wezwanie to nie przyniesie nadal żadnych rezultatów, musimy spróbować wysłać następne i już ostatnie wezwanie do zapłaty.

Jeżeli dłużnik nie okaże chęci porozumienia się co do spłaty długu lub nie wywiązuje się z następnych wyznaczonych terminów spłaty, albo tez twierdzi, że zobowiązanie nie istnieje, powinniśmy dochodzić swoich praw w sądzie.

Kiedy termin zwrotu długu w ostatnim wezwaniu minie, składamy w sądzie pozew o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym (gdy roszczenie dotyczy zwrotu pieniędzy albo rzeczy lub można udowodnić zasadność swoich żądań) lub też pozew o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym (kiedy oczekujemy wyłącznie zwrotu pieniędzy). Pozew składamy na formularzu urzędowym.

Do pozwu musimy dołączyć wszelkie dokumenty, które mogą udowodnić istniejący dług. Mogą to więc być: rachunki potwierdzone przez dłużnika, wezwania do zapłaty z poświadczeniem odbioru, dokumenty, w których dłużnik uznaje dług, weksle, czeki, których prawdziwość i treść nie budzą wątpliwości, umowy, faktury opatrzone podpisem dłużnika itd.

Gdy orzeczenie sądu się uprawomocni, musimy wystąpić do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności. Z prawomocnym tytułem wykonawczym można wówczas udać się do komornika, aby złożyć wniosek egzekucyjny.

One Response

  1. rafał 13 listopada 2013

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.