Jak negocjować?

Umiejętność negocjowania jest bardzo przydatna w życiu, dlatego warto ją opanować. Można ją wykorzystać, negocjując cenę, starając się o lepszą ocenę, wyższe wynagrodzenie, ale także w sytuacjach życia codziennego.

Prawidłowe negocjowanie, które nie postawi nas w złym świetle, jest sztuką, dlatego dzisiaj radzimy, w jaki sposób ją opanować.

negocjacje

O czym warto pamiętać w czasie negocjacji?

Do negocjacji zawsze przystępuj z pozytywnym nastawieniem. Nie ma nic gorszego niż grobowa mina, agresywne myśli i nieufność w stosunku do drugiej strony, gdyż Twoje emocje mogą zostać zauważone i już na początku skreślić szanse na powodzenie.

Musisz też zdecydowanie wiedzieć, czego chcesz, znać argumenty przemawiające za słusznością swoich racji, a także wiedzieć, na co możesz się zgodzić, a jakiej oferty pod żadnym pozorem nie możesz przyjąć.

Istotna jest również pewność siebie i odwaga, idące w parze z kompetentnością i empatią, a także umiejętnością słuchania i obserwowania. Uważnie obserwuj osobę, z którą negocjujesz, staraj się wyciągać wnioski z jej zachowania, tonu głosu, rób wszystko, aby miała na Twój temat jak najlepsze zdanie, a równocześnie panuj nad swoimi emocjami, nawet jeżeli od środka rozpiera nas gniew.

Pamiętaj też, żeby być dyplomatą. Nie krytykuj osoby, z którą negocjujesz, nawet jeżeli zdajesz sobie sprawę z tego, że nie ma racji.

Panuj też nad swoimi gestami i mimiką – komunikacja niewerbalna jest ważnym elementem każdych negocjacji. Nie pokazuj po sobie zdenerwowania, naucz się spokojnie milczeć – to będzie trzymać Twojego negocjatora w niepewności i być może zmusi do dalszego mówienia i przedstawiania oferty bardziej korzystnej dla Ciebie.

Jak negocjować? – porady video

Garść porad o negocjacjach znajdziesz na poniższym filmie – zachęcamy do obejrzenia.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.