Jak cyklinować parkiet?

Na początek warto zastanowić się, jak bardzo intensywnego cyklinowania potrzebujesz. Jeśli planujesz odświeżyć podłogę, a dokładniej miejsca, po których chodzi się najwięcej, wystarczy jednorazowe cyklinowanie, jednakże w przypadku bardzo zniszczonej podłogi kilkukrotne cyklinowanie jest koniecznością.

Dzisiaj radzimy, w jaki sposób cyklinować parkiet. Zapraszamy do lektury.

Porady, jak cyklinować parkiet

 1. Zanim zaczniesz pracę, pamiętaj o usunięciu z cyklinowanego pomieszczenia mebli, firanek, zasłon i dywanów. Warto również zdemontować żaluzje, dzięki czemu oszczędzisz sobie ich odkurzania.
 2. Przenieś również listwy przypodłogowe.
 3. Odkurz całą powierzchnię, którą zamierzasz cyklinować.
 4. Jeżeli zależy Ci jedynie na odświeżeniu podłogi wystarczy, że używając szlifierki oscylacyjnej zeszlifujesz uszkodzoną warstwę lakieru.
  • W przypadku gruntownego remontu posadzki konieczne będzie kilka szlifowań. Musisz jednak pamiętać, aby nie zmieniać kierunku szlifowania ani nie wyłączać szlifierki.
 5. Podłogi z mozaiki parkietowej należy szlifować ukośnie do przebiegu włókien, z desek natomiast – równolegle.
 6. Zadbaj również o staranne wykończenie krawędzi oraz narożników.
 7. Zanim przystąpisz do ostatniego szlifowania napraw wszystkie głębsze rysy i uszkodzenia znajdujące się w podłodze. Szczeliny miedzy klepkami łatwo wypełnisz masą szpachlową. Możesz ja kupić gotową lub zrobić samemu mieszając opiłki (powstałe podczas cyklinowania) z lakierem podkładowym.
 8. Po ostatnim szlifowaniu musisz dokładnie odkurzyć podłogę, aby później pokryć ją lakierem podkładowym. Kiedy lakier już wyschnie należy ponownie oszlifować podłogę i znów ją dokładnie odkurzyć.
 9. Kolejnym krokiem jest równomierne pokrycie całości lakierem nawierzchniowym. Całość należy pozostawić do wyschnięcia.

Do wstępnego szlifowania użyj tarcz o ziarnistości 40. Natomiast do ostatniego – 100. Dodatkowe szlifowanie po nałożeniu lakieru podkładowego wykonuj używając tarcz o ziarnistości 120.

Jak cyklinować parkiet? – porady video

Poniżej wskazówki odnośnie do renowacji parkietu – zapraszamy do obejrzenia!

2.3/5 - (3 votes)

One Response

 1. olaf68 23 września 2015

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.