Jak otynkować ścianę?

Tynkowanie najlepiej jest wykonywać w temperaturze od 15°C do 20°C. Najodpowiedniejszą porą na wykonanie tynków zewnętrznych jest jest wczesna wiosna lub jesień. Tynki musicie chronić przed szybkim wysychaniem, np. poprzez systematyczne skrapianie wodą 1 do 2 tygodni po ich wykonaniu.
Podstawowa zasada tynkowania mówi o kolejności, zatem musicie zapamiętać, że najpierw należy otynkować sufity, później wykonuje się tynki wewnętrzne ścienne, a na samym końcu tynki zewnętrzne budynku.Tynk pod płytki

Jeśli tynkujecie ścianę, która będzie podłożem pod płytki ceramiczne należy zastosować wówczas tynki jednowarstwowe, których grubość wynosi minimum 1 centymetr. Możecie użyć tynków cementowo-wapiennych. Pamiętajcie jednak, że powierzchnia tynków nie może być wyszlifowana na gładko ani filcowana. Jeśli wyprawa jest wygładzona, wówczas przed zamocowaniem płytek musicie ją zmatowić i oczyścić z powstałego pyłu. Ponadto wytrzymałość tynku na ściskanie powinna wynosić minimum 2,0 MPa, natomiast w przypadku stosowania płytek ciężkich – co najmniej 2,5 MPa.

Tynk pod tapety

Podczas tynkowania ściany, na która zamierzacie przykleić tapetę, to stopień równości i gładkości powierzchni tynku powinien odpowiadać wymaganiom określonym dla tynków IV kategorii. Używając tapet ciężkich, które mogą wywołać naprężenia tynku, wytrzymałość zaprawy tynkarskiej na ściskanie powinna wynosić minimum 2,0 MPa.

Zanim rozpoczniecie tynkowanie, upewnijcie się, że wszystkie roboty stanu surowego oraz roboty instalacyjne podtynkowe zostały zakończone. Ponadto każdy element zewnętrzny umieszczony w ścianie i przechodzący przez wyprawę powinien być zabezpieczony przed korozją.  Tynkowanie należy zacząć po okresie osiadania i skurczu ścian murowanych lub betonowych, czyli po upływie 2 do 6 miesięcy od zakończenia robót stanu surowego. Długość tego okresu w dużej mierze zależy od warunków schnięcia i jakości materiałów wykorzystanych podczas budowy.
W pomieszczeniach tynki można wykonywać w temperaturze wyższej niż 5°C. Dobre przygotowanie podłoża ma ogromny wpływ na przyczepność zaprawy i jakość tynków. Powierzchnia musi być dobrze oczyszczona, ponadto powinna spełniać warunki odpowiedniej wilgotności, chłonności, równości i temperatury. Możesz wzmocnić tynki pokrywając je specjalną farbą silikonową lub krzemianową. Powinniście zrobić to w czasie od 2 do 7 dni po nałożeniu tynku. Wymalowanie to poprawia zdolność do samooczyszczania się powierzchni.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.