Jak wybrać i zainstalować instalację centralnego ogrzewania?

W naszym klimacie system centralnego ogrzewania jest niezbędnym elementem w każdym budynku mieszkalnym. Gdy podejmujemy się budowy domu musimy podjąć decyzję dotyczącą instalacji która będzie źródłem ciepła. A opcji wcale nie mamy tak mało…

Powszechne jest spalanie oleju opałowego, gazu, paliw stałych. Możliwe jest też zasilanie energią elektryczną czy energią z elektorociepłowni dysponującej systemem sieci cieplnych. Pojawiały się też kiedyś piece kaflowe i kominki a obecnie coraz modniejsze jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na przykład pasywnego lub aktywnego wykorzystywania promieniowania słonecznego takich jak pompy ciepła, urządzenia do wtórnego odzyskiwania ciepła.

Chaotyczne łączenie różnych opcji ogrzewania nie okaże się rozwiązaniem racjonalnym. Warto dobrze wybrać system i dostosować go do własnych potrzeb zależnych od wielkości mieszkania, możliwości finansowych i sposobu użytkowania.

Odpowiedzmy zatem na pytanie – jakie mamy systemy ogrzewania?

  • Kotły grzewcze olejowe i gazowe – przetwarzają one małą ilość paliwa w dużą ilość ciepła. Najlepiej gdy ich współczynnik sprawności jest bliski 100%. Instalacja te cechuje się niestety wyższą ceną, która w ogólnym rozrachunku i tak okazuje się racjonalna.
  • Sieć cieplna – zasila nasz budynek w ciepło z zewnątrz, które zostaje doprowadzane do naszego domu podobnie jak inne media. Zbędne jest wtedy montowanie kotła grzewczego
  • Pompa ciepła – cechuje się odzyskiem ciepła ze środowiska zewnętrznego. Może to być powietrze, ziemia, woda (nawet zimna). Minusem tej instalacji jest wysoka cena i koszty na który nie może sobie pozwolić statystyczny Kowalski
  • Instalacja do wtórnego odzyskiwania ciepła – jej działanie opiera się na ogrzewaniu świeżego powietrza wpuszczanego do pomieszczenia ciepłem powietrza zużytego które jest usuwane na zewnątrz. Dochodzi do tego w wymienniku w którym spotykają i stykają się ze sobą rurki z gazami. W sposób naturalny dochodzi wtedy do wyrównania temperatur. O ile jest to rozwiązanie w dużym stopniu wspomagające nasz system ogrzewania o tyle nie nie powinniśmy zaufać mu na tyle aby nie inwestować w inne metody pozyskiwania ciepła. Odzysk nie jest zadowalająco wysoki a koszty instalacji mogą skutecznie odstraszyć inwestora. Chwalą ja za to alergicy którzy instalują dodatkowo filtry oczyszczające wpuszczane, świeże powietrze.
  • Możemy wspomagać się również kolektorami słonecznymi. Służą one do podgrzewania wody użytkowej i przynoszą zadowalające rezultaty. Możemy korzystać z kolektorów płaskich lub próżniowych. Różnią się one sprawnością i ceną i wybór warunkowany jest naszymi potrzebami. Istotna jest też ich lokalizacja. Konieczne jest znalezienie miejsca od strony południowej – nasłonecznionej ponieważ tylko dzięki dobrej ekspozycji będą one wydajnie pracować. Ważny jest kąt ustawienia.

kolektory-sloneczne

Jak samodzielnie zamontować wybrane systemy grzewcze? 

Oczywiście do wszelkich prac domowych możemy wzywać fachowców którzy za odpowiednią kwotę gwarantują nam sprawne i poprawne wykonanie usługi. Jednak w Polsce wielu jest panów tzw. „złotych rączek” którzy wolą samodzielnie zająć się kwestiami naprawy i montowania. Bo kto jak nie my sami najlepiej zadba o nasze dobro?

Oto kilka wskazówek dla majsterkowiczów:

  • Kocioł gazowy z kolektorami słonecznymi nie wiąże się z wysokimi inwestycjami. Aby jednak odnosić zyski należy pamiętać o izolowaniu przewodów instalacyjnych, wietrzeniu i uchylaniu okien w trakcie zimy.
  • Tańszym rozwiązaniem jest połączenie kotła niskotemperaturowego na olej opałowy z kolektorami słonecznymi.
  • Warto też zastanowić się nad połączeniem kolektorów słonecznych z kotłem na paliwo stałe. W domu niskoenergetycznym nie potrzebujemy wytwarzać dużej ilości ciepła a wykorzystywane drewno jest dodatkowo materiałem tańszym i pochodzącym ze źródeł odnawialnych. Pamiętajmy jednak, że musi ono spełniać pewne kryteria aby mogło zostać paliwem wykorzystywanym w piecu lub kominku.

Użytkowanie a komfort cieplny

Nie tylko jakość i dobór odpowiedniej instalacji ma wpływ na zużycie energii w budynku. W dużej mierze zależy ono również od użytkowników.

Jeżeli mamy w domu pomieszczenia w których przebywamy rzadko takie jak pracownia, pokój gościnny  lub okresowo np. w sypialni śpimy tylko w nocy, jeżeli  na długie godziny wychodzimy z mieszkania musimy oszacować na ile nam się opłaca ogrzewać te przestrzenie w ciągu całego dnia. Nie jest koniecznym aby w każdym miejscu naszego budynku była jednakowa temperatura. Oczywiście w okresie zimowym nie możemy dopuścić do zbytniego wychłodzenia ale pamiętajmy, że ogrzane pomieszczenie w dobrze zaizolowanym domu nie wyziębia się szybko.

Jeżeli w ciągu dnia wychodzimy do pracy a dzieci idą do szkoły śmiało możemy wyłączyć ogrzewanie na te kilka godzin. Powrót do optymalnej temperatury nie będzie trwał tak długo a poniesione koszty będą znacznie mniejsze.

Dla osób sceptycznie podchodzących do propozycji inną opcją jest zastosowanie systemu regulacyjnego do instalacji centralnego ogrzewania który automatycznie zmienia temperaturę w naszym domu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ADD YOUR COMMENT

AGD, urządzenia domowe Bezpieczeństwo w domu Budowa Dekorowanie Meble Ogród Porządki Pozostałe Remont Rośliny, kwiaty Uprawy rolne
15 zaskakujących sposobów wykorzystania wody utlenionej
8 produktów, które masz w domu, ale nigdy nie sądziłaś, że doskonale nadają się do czyszczenia różnych przedmiotów
O materac, na którym śpisz też trzeba dbać. Oto proste sposoby, jak sobie z tym poradzić
Dania główne Desery Drinki i koktajle Gotowanie, pieczenie Kuchnia polska Kuchnie zagraniczne Napoje Owoce i warzywa Pozostałe Przechowywanie żywności Przystawki, zupy, sałatki Wina Zdrowa żywność Zioła i przyprawy
Tych rzeczy nie powinno się przechowywać w lodówce, lepiej znaleźć im inne miejsce w domu
Schudnij o dwa rozmiary dzięki owsiance z nasionami chia!
7 porad dotyczących poprawienia smaku kawy
Biżuteria i dodatki Moda damska Moda dziecięca Moda męska Moda młodzieżowa Pielęgnacja, konserwacja obuwia Pielęgnacja, konserwacja odzieży Pozostałe
Sprawdzone sposoby na odświeżenie i wyczyszczenie srebrnej biżuterii
Sprawdzone sposoby na usunięcie tłustej plamy. Z tymi trikami już nie będziesz mieć z nimi kłopotów
Wstydzisz się odbarwionych skarpetek? Tym sposobem sprawisz, żeby były białe
Małżeństwa Przyjaźń Rozwiązywanie problemów Single Zdrada, niewierność Związek, randki
Jak poradzić sobie z kryzysem małżeńskim?
Jak być sexy, ale nie przesadzić?
Jak wyczytać charakter człowieka z jego ciała?
Bieganie Fitness i siłownia Inne dyscypliny Piłka nożna Pozostałe Rowery Sporty walki Sporty wodne
Dzięki tej japońskiej technice możesz stracić kilka kilogramów niemal natychmiast
Jak pozbyć się tłuszczu z poszczególnych części ciała?
Jak ćwiczyć w kuchni?
Depilacja Kosmetyki Makijaż Perfumy i zapachy Pielęgnacja Pozostałe Skóra Spa Włosy
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Wyeliminuj żylaki z tymi naturalnymi naparami
Jak zrobić chusteczki toaletowe?
Choroby, dolegliwości, leczenie Ciąża i poród Dieta, żywienie Higiena Medycyna naturalna Nałogi Pierwsza pomoc Pozostałe Profilaktyka Rehabilitacja Seksualność i antykoncepcja Zabiegi i operacje Zdrowe oczy Zdrowe zęby Zdrowie publiczne
7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pluskwach, by się ich uchronić
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Jedz miód, cynamon oraz imbir codziennie i zobacz, co się stanie!