Jak izolować podłogę?

Izolacja podłóg jest czynnością niezbędną, jeżeli nie chcemy, aby z domu uciekało ciepło albo by podłogi były zawilgocone. Jest to szczególnie ważne w przypadku domów bez piwnic- cześć podłogi parteru usytuowana jest w ich przypadku bezpośrednio na gruncie, co sprawia, że zarówno wilgoć, jak i zimno mają do niej łatwiejszy dostęp.

Jak więc wykonać izolację podłogi, aby przetrwała lata i dobrze pełniła swoją funkcję? Podpowiadamy poniżej.

 

Izolacja podłogi – wskazówki

Prawidłowa izolacja podłogi składać się powinna z kilku warstw, najczęściej 5.  Są to podsypka z piasku, będąca wstępnym przygotowaniem do ułożenia podłogi, podkład z betonu, układany na mokro na podsypce, następnie izolacja przeciwwilgociowa, wykonana z folii, chroniąca przed podchodzeniem wilgoci z gruntu, izolacja termiczna, wykonana ze styropianu, chroniąca przed ucieczką ciepła przez podłogę do gruntu, następnie wylewka, wyrównująca i dociskająca podłoże, na którą dopiero możemy kłaść posadzkę.

Każda z tych warstw powinna być wytrzymała, jeżeli to konieczne, np. w przypadku piasku, zagęszczona mechanicznie, aby zapobiec w przyszłości pękaniu ścian czy podłogi pod wpływem obciążenia, a także powinna mieć odpowiednią grubość.

Najlepiej, aby izolacja termiczna czy przeciwwilgociowa wykonana była z materiału o podobnych właściwościach jak izolacja pozioma zastosowana w przypadku ścian fundamentowych. Jeżeli więc do ich izolacji wykorzystaliśmy papę, izolacja podłogi również powinna być z papy – lepsza wtedy będzie współpraca obu izolacji i lepsze będą jej rezultaty.

Jak izolować podłogę? – porady video

Wykonanie izolacji termicznej podłogi zostało przedstawione na poniższym filmie.

Ocieplenie podkładu podłogowego na poddaszu domu przedstawione zostało na poniższym filmie.

 

Izolacja podłogi na gruncie omówiona została na poniższym filmie.

1.2/5 - (5 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.