Jak praktycznie urządzić łazienkę?

Gdy zabieramy się za urządzanie łazienki, mamy w głowie przede wszystkim jej walory estetyczne. Zatem przebieramy w kolorach i wzorach płytek, wybieramy dodatki czy też styl sprzętów, które będą w niej zgromadzone. Często zapominamy o rzeczach znacznie ważniejszych od kolorystyki czy wzornictwa. O jej funkcjonalności.

Nieprawidłowo rozplanowane wnętrze, pomimo najdroższych płytek i najbardziej wyszukanych dodatków będzie niewygodne i niepraktyczne. I choć urządzanie małych wnętrz jest znacznie trudniejsze, to jednak nie niemożliwe. O ile oczywiście będzie przestrzegać się pewnych zasad.

Sprzęty

Podejmując się urządzania łazienki, powinniśmy mieć na względzie liczbę oraz rodzaj sprzętów, które mają się w niej znaleźć. W tym momencie wiele jest uzależnione od naszego stylu życia, jaki prowadzimy oraz indywidualnych upodobań. I choć marzymy jednocześnie o wielkiej wannie z hydromasażem, w której będziemy mogli bez opamiętania się wylegiwać, ale też o kabinie prysznicowej, gdzie w każdej chwili będziemy mogli wziąć szybki prysznic, to jednak mały metraż łazienki z pewnością nam to utrudni. Dlatego trzeba będzie zdecydować się na jedną z opcji. Aby uprościć sobie ostateczny wybór, warto sporządzić listę wad i zalet każdego rozwiązania i wybrać ten sprzęt, który w zestawieniu będzie posiadać więcej plusów.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rodzaju:

  • pralki: ładowana od przodu czy od góry
  • umywalki: okrągła, eliptyczna, kwadratowa, mała, duża, podwójna czy narożna

Jeśli dokonamy wyboru między sprzętami, jakie chcemy umieścić w naszej funkcjonalnej łazience, w dalszym etapie możemy przystępować o ich rozplanowywania we wnętrzu.

umywalka

Przestrzeń

Rzucając się w wir urządzania, nie można zapomnieć o pozostawieniu wolnego miejsca przy rozplanowywanych sprzętach. To niezbędne z punktu widzenia ich praktycznego korzystania. Aby ułatwić sobie to zadanie, możemy przy użyciu papieru milimetrowego sporządzić modele w odpowiedniej skali i ułożyć je na planie architektonicznym łazienki. Jest też drugi, dla wielu znacznie łatwiejszy sposób, a mianowicie skorzystanie z gotowych programów komputerowych do planowania i rozmieszczania sprzętów.

W przypadku, gdy umywalka ma służyć tylko do mycia rąk, wystarczy, gdy pozostawi się przed nią wolnego miejsca o wymiarach 50 cm x 50 cm. W sytuacji, gdy będziemy myć w niej górną część ciała, taka przestrzeń nie będzie już wystarczająca i trzeba będzie zwiększyć ją do minimum 65 cm x 110 cm. A gdy w domu jest małe dziecko, które potrzebuje naszej pomocy przy myciu, wtedy również wolną przestrzeń należy zwiększyć. Umywalkę zazwyczaj umieszcza się na wysokości 75-80 cm.

Do swobodnego i wygodnego korzystania z wanny potrzebna jest przestrzeń o wymiarach 70 cm x 100 cm. Baterię w wannie umieszczamy na wysokości 75 cm od podłogi, a prysznic – 180 cm od podłogi. Przy kabinie prysznicowej zaleca się umieszczenie wolnego miejsca o wymiarach 70 cm x 90 cm. Z kolei przed sedesem potrzeba 80 cm x 85 cm, a samą muszlę należy zawiesić na wysokości 40 cm od podłogi.

Jeśli w naszej łazience znajdzie się miejsce na pralkę, warto postawić ją w miejscu, w którym bez problemu będziemy mogli wkładać do niej pranie i wyjmować. Optymalnie jest, gdy wolna przestrzeń wynosi minimum 90 cm x 100 cm. W przypadku niewielkich łazienek, warto zdecydować się na pralkę ładowaną od góry. W tym przypadku jedyne, o czym trzeba pamiętać, to nie zawieszać zbyt nisko szafek oraz półek, ponieważ może to utrudnić otwieranie klapy.

Rozmieszczanie drobiazgów

W przypadku detali warto również sprawę dokładnie przemyśleć. Chociażby wysokość zawieszenia lustra – należy je umieścić je tak, aby korzystanie z niego było możliwe dla całej rodziny, a nie tylko najwyższego jej członka.

Przy wannie albo kabinie prysznicowej należy rozplanować miejsce na wieszaki, na których będziemy zawieszać ręczniki oraz szlafroki. Z kolei przy sedesie trzeba przewidzieć miejsce na papier toaletowy – najlepiej, jeśli uchwyt będzie znajdować się z boku, a nie z tylu. Przy umywalce dobrze jest znaleźć miejsce na mydło, pastę oraz szczoteczki do zębów.

Maluch w łazience

Obecnie na rynku można znaleźć wielu producentów, którzy oferują sprzęty wygodne z punktu widzenia najmłodszych użytkowników łazienki. Przy użyciu niewielkiego stołka maluch bez problemu samodzielnie umyje rączki, czy też skorzysta z sedesu. Z kolei nakładka na muszlę klozetową zmniejszy jej otwór, przez co załatwianie potrzeb fizjologicznych stanie się łatwiejsze niż kiedykolwiek. W wannie albo kabinie prysznicowej warto położyć maty antypoślizgowe zabezpieczające przed upadkiem. Ze względu na bezpieczeństwo malca warto zainwestować w hermetyczne pokrywy na kontakty.

Nie bez znaczenia są również środki czystości przechowywane w łazience. Zadaniem rodziców jest ich jak najlepsze zabezpieczenie.

Równie dobrze jest pomyśleć o zamku w drzwiach, który można otworzyć na zewnątrz, w przypadku gdyby nasza pociecha zatrzasnęła się w pomieszczeniu.

Wielu producentów zdecydowało się w ostatnim czasie na zaprojektowanie małych, kolorowych umywalek czy też misek ustępowych, aby zachęcić do korzystania z nich nasze pociechy.

dziecko-w-wodzie

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.