Paradontoza zaczyna się niewinnie. Najczęściej pierwszym objawem jest lekkie krwawienie z dziąseł, szczególnie w czasie szczotkowana, któremu może towarzyszyć nadwrażliwość zębów na pokarmy zimne lub kwaśne oraz nieprzyjemny zapach z ust.
Zbagatelizowanie tych objawów może doprowadzić do powstania stanu zapalnego dziąseł. Sprzyja temu niewłaściwa higiena jamy ustnej, kamień nazębny i osad. Konsekwencją nieleczonej paradontozy jest utrata zębów, a nawet rozwój cukrzycy i chorób układu krążenia.
Czynniki sprzyjające paradontozie
Na paradontozę narażone są szczególnie osoby, które cierpią na cukrzycę, palacze, osoby z wadą zgryzu, a także kobiety, które przeszły menopauzę, gdyż mają obniżony poziom estrogenu, hormonu odpowiedzialnego między innymi za stan kości. Ponadto rozwojowi paradontozy sprzyjają także czynniki genetyczne.
Objawy paradontozy
Początkowe objawy paradontozy są łatwe do opanowania. Nie każdy stan zapalny dziąseł musi przy tym wskazywać na problemy z dziąsłami. Źródłem infekcji jest głównie nie usunięty kamień nazębny, który gromadzi się przy krawędzi dziąseł i schodząc coraz niżej zbiera się w kieszonkach dziąsłowych. W wyniku tego dziąsła zostają podrażnione i rozwija się stan zapalny.
Leczenie paradontozy
Najczęściej w zwalczaniu zapalenia wystarczająca okazuje się odpowiednia higiena jamy ustnej. Oczyszczanie zębów z kamienia i płytki nazębnej powinno odbywać się w gabinecie stomatologicznym przynajmniej dwa razy w ciągu roku, ponieważ na wyczyszczonych wypolerowanych zębach kamień wolniej się gromadzi. Dodatkowo stomatolog może zalecić stosowanie płynów i żeli zawierających chlorheksydynę, najskuteczniejszy związek do zwalczana bakterii gromadzących się w kieszonkach dziąsłowych.
Obecnie w gabinetach stomatologicznych nowoczesne metody usuwania kamienia nazębnego przebiegają bezboleśnie. Coraz powszechniejsze stają się zabiegi ultradźwiękowe, które usuwają złogi kamienia bez konieczności nacinania dziąseł. Ponadto stosowane są środki z hydroksyapatytem, których zadaniem jest ochrona dziąseł i zębów przed ponownym gromadzeniem się kamienia.
W walce z paradontozą i zlikwidowaniu stanu zapalnego najczęściej wystarczające jest usunięcie złogów kamienia nazębnego. Jeśli jednak zabieg ten okazuje się niewystarczający i z dziąseł wciąż wydostaje się ropa należy udać się ponownie do stomatologa w celu wykonania testu na wykrycie bakterii odpowiedzialnych za chorobę przyzębia. Dzięki temu możliwe będzie dobranie najskuteczniejszego antybiotyku, który zwalczy bakterie odpowiedzialne za stan zapalny.
Zapobieganie paradontozie
Na stan naszych zębów i dziąseł istotny wpływ ma również sposób ich czyszczenia. Podczas szczotkowania nie należy zbyt mocno przyciskać szczoteczki. Silne i mocne szczotkowanie nie umyje naszych zębów dokładniej, ale przyczyni się do podrażnienia dziąseł. O zbyt silnym szczotkowaniu może świadczyć stan naszej szczoteczki. Jeśli po trzech miesiącach jej używania włosie jest bardzo odkształcone, świadczy to o zbyt intensywnym myciu zębów. Do prawidłowej higieny jamy ustnej zalicza się także regularne nitkowanie zębów i stosowanie płynów do płukania ust. Dzięki temu możemy dokładnie usunąć resztki pokarmu, które zalegają w szczelinach, do których nie dotrze szczoteczka.
Przed paradontozą, w przypadku wady zgryzu, może uchronić aparat. Założyć go można w każdym wieku. Dzięki niemu zęby ustawione zostają prawidłowo, przestają się chwiać, poprawie ulega stan przyzębia, a infekcje stają się rzadzsze.
Tagi:
- jak zapobiegać stanom zapalnym przy zębach