Jak dobierać zasłony?

Każdy z nas marzy o tym aby zamieszkać w mieszkaniu którego wnętrza są na miarę kompozycji proponowanych w katalogach, pokoi podejrzanych w serialach i zagranicznych filmach. Niestety niewiele osób wie jak osiągnąć taki efekt. Często jest tak że wydaje nam się, że skompletowaliśmy wszystkie potrzebne dodatki i trzeba je tylko ustawić w pomieszczeniu a rezultat będzie porównywalny do obejrzanego w telewizji.

W aranżacji wnętrza bardzo ważną rolę odgrywają tkaniny które wybieramy. Firanki, zasłony, rolety zwykle zapełniają duże powierzchnie i to one stanowią o ogólnym wrażeniu jakości naszego domu. Mogą go przytłoczyć, zaciemnić, zmienić klimat na bardziej nowoczesny lub tradycyjny, ale też dodać lekkości i być jedynie tłem pasującym do reszty elementów.

Jak zatem ustrzec się błędów popełnianych przy wyborze tekstyliów i co zrobić, aby dokonać najlepszego zakupu? 

  • Po pierwsze należy zadbać o dobór koloru. Ma on bardzo duże znaczenie dla wrażenia jakie w pierwszych chwilach robi na nas wnętrze. Często jest tak że wchodząc do jakiegoś pomieszczenia czujemy się dobrze lub źle. To zły dobór barw wpływa na nasze samopoczucie i nawet jeżeli nie jesteśmy tego świadomi to przebywanie w miejscu w którym kolory „gryzą się” wpływa na zwiększenie poziomu naszej irytacji i buduje poczucie niepokoju.
  • Powinniśmy wybrać kolor zasłon myśląc o kolorze ścian i mebli czy dodatków. W tej sytuacji mamy trzy opcje – zrobić z zasłon tło dla reszty wyposażenia i wybrać takie które będą niezauważalne, lub kupić coś kontrastowego co rozweseli nasze pomieszczenie i nada mu charakter albo uczynić z zasłon główny akcent pokoju, przykuwający uwagę wszystkich odwiedzających.
  • Jeżeli chodzi o pierwszą opcję to sprawdza się ona w pomieszczeniach w których meble, dodatki, ściany już są mocnymi akcentami kolorystycznymi. Chodzi o sytuacje w których pokój nie wydaje się być mdłym – mamy przynajmniej dwie dominujące kontrastowe barwy i występują poza pastelowymi również soczyste i mocno nasycone kolory. Przy kolorowych ścianach dołożenie następnego akcentu w postaci intensywnych zasłon czy rolet mogłoby okazać się nietrafione a pokój przerysowany i „agresywny”. Lepiej wybrać w takim przypadku spokojne, dosyć blade kolory, najlepiej zlewające się ze ścianą. I tutaj rada dla opornych – wydaje się że zasłony powinny być ciemniejsze od ścian ale przy lekko „zagraconym” lub pstrokato ozdobionym wnętrzu leciutko jaśniejszy niż ściany materiał sprawdzi się idealnie. Wybierzmy taki który posiada duży wzór w ciemniejszym odcieniu tego samego koloru np.

zaslony

  • jasnożółte tkaniny z szerokim ciemnożółtym pasem przez środek albo z dużymi kołami w tym kolorze. Jeżeli mamy białe ściany to wybierzmy kombinację koloru białego i jasną wersję barwy dominującej we wnętrzu. Nadal pamiętajmy o tym, że płaszczyzny wzorów powinny być duże i zajmować jakieś 50 procent powierzchni.
  • A co jeżeli nasz pokój jest nijaki i wszystkie elementy są do siebie łudząco podobne – ten sam kolor, blady odcień i żadnych żywych akcentów? Wtedy właśnie możemy podnieść jego walory dzięki zasłonom. Zasłony w mocnych, może nawet kontrastowych kolorach i kilka elementów z tej samej tkaniny mogą sprawić cuda.
  • W dużych pomieszczeniach o małych otworach okiennych warto zainwestować w dłuższy karnisz tak aby zwiększyć powierzchnię ozdobioną nowym nabytkiem ( nie przesadzajmy oczywiście – pokrycie więcej niż 30 procent ściany nie jest konieczne. Chociaż w odpowiednich warunkach i to może się sprawdzić ). Rozmieśćmy kilka dodatków w pokoju np. w trzech miejscach rzeczy o podobnym kolorze. Mogą być to poduszki uszyte ze skrawków materiału, ozdobne naczynia, zegary, lampki, dywaniki, fotel czy serweta – wszystko zależy od potrzeb i preferencji lokatora.
  • Gdy chcemy aby to zasłony ratowały wygląd naszego pokoju możemy pokusić się o zakup czegoś wyjątkowego. Nie bójmy się wielu kolorów i ciekawych wzorów bo to one będą jedynym ciekawym akcentem więc nie będą rozpraszać tylko przykują uwagę. Gdy wybierzemy „szalony” wzór możemy dodatkowo dokupić gładką tkaninę w kolorze tła i powiesić je obok siebie. To ładnie podkreśli walory głównego bohatera aranżacji.

jak-dobierac-zaslony

Powyższe rozważania są ogólnymi radami dotyczącymi aranżacji wnętrz, które pomogą ustrzec się pomyłek podczas wybierania dodatków. Należy jednak pamiętać że każde pomieszczenie jest indywidualnym przypadkiem i mogą pojawić się okoliczności, które uczynią z naszego pokoju wyjątek od reguły. Pozostaje nam uwierzyć w swój gust i w oparciu o zdobytą wiedzę zadecydować co tak naprawdę uczyni nasz dom piękniejszym.

Życzę zatem powodzenia w projektowaniu ;)

Oceń

One Response

  1. ShortFilms 1 sierpnia 2016

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.